fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

MFW niezadowolony z postępu reform na Ukrainie

Kijów
Bloomnerg
Ukraina musi dołożyć większych starań, aby zapewnić stabilność systemu finansowego, niezależność banku centralnego, walkę z korupcją - uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy kontynuują negocjacje na temat programu współpracy stand-by. Ukraina może otrzymać ok. 5 mld dolarów pomocy finansowej, ale pod warunkiem większych postępów w przeprowadzaniu reform.

Jak powiedział na konferencji przedstawiciel MFW Jerry Rice, Ukraina musi dołożyć większych starań, aby zapewnić stabilność systemu finansowego, niezależność banku centralnego, walkę z korupcją i inne reformy uzgodnione z Funduszem.

„Na początku tego roku odbyliśmy spotkanie on-line z władzami Ukrainy w sprawie postępów w tych reformach. Dyskusja była owocna, ale Ukraina potrzebuje większych postępów" - cytuje Rice'a agencja Unian.

W czerwcu 2020 r rada dyrektorów MFW przyjęła 18-miesięczny program stand-by dla Ukrainy o wartości około 5 miliardów dolarów, mający na celu pomoc w przezwyciężeniu skutków pandemii. Kijów otrzymał dotąd pierwszą transzę w wysokości 2,1 mld dolarów.

Na początku 2021 r misja MFW wirtualnie pracowała na Ukrainie nad rewizją programu stand-by. Misja zakończyła się bez podjęcia decyzji o zmianie programu. Premier Ukrainy Denis Szmygal zapewnił w lutym, że współpraca jest kontynuowana „uzgodniliśmy kolejne kroki, omówiliśmy terminy ich realizacji i dobrze rozumiemy, czego się od nas oczekuje" zapewnił premier.

Wyliczył, że chodzi o kwestie z obszaru ustawodawstwa antykorupcyjnego, energetyki, rozwoju sektora finansowego i dalszej konsolidacji fiskalnej. Podkreślił, że „we wszystkich tych kwestiach rząd ma jasną wizję zmian, niezbędnych do otrzymania transzy w ramach programu Stand-by".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA