fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Z kim handluje Unia?

Bloomberg
Z grona największych partnerów handlowych Wspólnoty wypadła Rosja. Federację wyprzedziła Szwajcaria.
Eurostat podał dane o handlu zagranicznym Unii w 2015 r. Największym partnerem Wspólnoty są Stany Zjednoczone (619 mld euro obrotów). Do 2011 udział USA w unijnym handlu spadał, by potem zacząć rosnąć i osiągnąć w minionym roku 18 proc. udział.
Drugie w tej kategorii Chiny (521 mld euro obrotów) też systematycznie zwiększają udział w handlowym rynku Unii od 2002 r z 7 proc. do 15 proc. w 2015 r. Trzecim partnerem Unii jest od minionego roku niewielka Szwajcaria - obroty z tym krajem wyniosły 253 mld euro. Helweci wypchnęli z podium Rosję, której udział w handlu z Unią spada coraz szybciej, w miarę pogarszania się relacji politycznych od 2013 r. W ubiegłym roku udział Rosji w unijnym handlu spadł do 6 proc. a obroty były niższe o 26 proc. od tych sprzed dwóch lat i wyniosły 209,6 mld euro. Rosjanie mają dodatni bilans handlu z Unią dzięki ogłoszonemu przez Kreml embargu na unijną żywność. Wspólnota importowała z Rosji towary za 135 mld euro i były to głównie surowce. Rosjanie kupi w Unii za 73 mld euro głównie produkcję wysoko przetworzoną.
Dla porównania w szczycie wzajemnej wymiany w 2012 r obroty wyniosły 338,5 mld euro co dało Rosjanom trzecie miejsce wśród największych partnerów i 10 proc. udziału w unijnym rynku. Dla Polski największymi partnerami w eksporcie w 2015 r były Niemcy przed Wielką Brytanią i Czechami. Najwięcej importowaliśmy z Niemiec, Chin i Rosji.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA