fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Amerykański bank: Recesja jakiej Polska nie widziała

Bloomberg
Epidemia koronawirusa wepchnie polską gospodarkę w głęboką recesję. W tym roku możliwy jest spadek PKB o niemal 6 proc. - przewidują ekonomiści z banku Morgan Stanley.

Podstawowy scenariusz ekonomistów z Morgana Stanleya zakłada, że polska gospodarka skurczy się o 3,6 proc., ale w pesymistycznym scenariuszu możliwy jest nawet spadek PKB o 5,6 proc. Dla porównania, w ub.r. PKB Polski zwiększył się o 4,1 proc.

Prognozy Morgana Stanleya są kasandryczne na tle tych, które formułują polscy ekonomiści. W ocenie analityków z Credit Agricole Bank Polska można oczekiwać w tym roku wzrostu PKB o 1,2 proc., zaś w ocenie ekspertów z Citi Handlowego gospodarka urośnie o około 0,9 proc.

Biorąc pod uwagę takie perspektywy polskiej gospodarki, ekonomiści amerykańskiej instytucji spodziewają się, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejne obniżki stóp procentowych. We wtorek gremium to obniżyło stopę referencyjną o 0,5 pkt proc., do 1 proc. W ocenie Georgie'ego Deyanowa, ekonomisty z Morgana Stanleya, w II kwartale br. stopa ta zostanie obcięta do 0,5 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA