fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Analiza danych pomoże łapać oszustów wyłudzających VAT

Fotorzepa
Zanim problem wyłudzeń VAT zostanie rozwiązany na forum Unii Europejskiej, lepiej szybko wprowadzać rozwiązania na własnym podwórku.

W ciągu dwóch miesięcy Komisji Europejska ma przedstawić propozycje umożliwiające skuteczniejszą walkę z wyłudzeniami VAT. – To będą ważne rozwiązania także dla Polski, pomogą całej UE – mówił w czwartek wiceminister finansów Leszek Skiba podczas debaty „Budżet państwa i podatek VAT" zorganizowanej przez SGH i ZIPSEE Cyfrowa Polska.

Dobre pomysły KE

Propozycje Komisji mogą być naprawdę rewolucyjne, mocno podcinając skrzydła międzynarodowym mafiom, które zarabiają na obecnym systemie opodatkowania wewnątrzwspólnotowych dostaw. Jak to działa? Firma z Polski może obecnie kupić np. od firmy z Niemiec towar bez VAT. Jeśli zacznie wprowadzać go do krajowego obrotu, powinna zapłacić VAT, np. 23 proc. Oszuści organizujący karuzele VAT-owskie jednak nie odprowadzają należności do kasy państwa. Co więcej, ten sam towar może być fikcyjnie reeksportowany, np. do Niemiec. Wtedy nieuczciwe podmioty zwracają się do fiskusa dodatkowo o zwrot VAT, który przecież nigdy nie...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA