fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Wolny handel Gruzji z Wielką Brytanią

AdobeStock
Parlament Gruzji ratyfikował umowę o wolnym handlu z Wielką Brytanią. Tbilisi liczy na wzrost swojego eksportu na Wyspy i na turystów z Wielkiej Brytanii.

„Prowadziliśmy rozmowy z władzami brytyjskimi jeszcze przed Brexitem. Umowę podpisaliśmy w grudniu 2019 r. a teraz została ona ratyfikowana. Teraz oczekujemy tego samego od Londynu. Liczymy, że umowa zostanie ratyfikowana w ciągu miesiąca. Dla nas jest to ważne zwieńczenie procesu negocjacji - podsumował Gennadi Arwieladze wiceminister gospodarki Gruzji cytowany przez agencję TASS. Umowa o wolnym handlu jest częścią głównego porozumienia „O strategicznym partnerstwie Gruzji Zjednoczonego Królestwa".

Gruzja ma z Wyspami niekorzystny bilans handlowy. W 2019 r. eksport do Wielkiej Brytanii wyniósł ponad 35 mln dol. Były to głównie wina, owoce i warzywa. Import miał wartość 110 mln dol., na co złożyły się głównie towary wysoko przetworzone - maszyny, elektronika, odzież.

Gruzja staje się natomiast coraz popularniejsza wśród brytyjskich turystów. W styczniu kaukaską republikę odwiedziło ponad 1600 Brytyjczyków, co oznacza wzrost o blisko 14 proc. rok do roku. Popularnością cieszą się kaukaskie kurorty narciarskie i sanatoria górskie i nadmorskie. Brytyjczycy cenią sobie gruzińska kuchnię i wina. Gruzja ma podpisane umowy o wolnym handlu z Unią Europejską, Chinami, Hongkongiem, Turcją i Europejskim Stowarzyszeniem Wolnego Handlu (EACT). W planach są następne - z Japonią i Indiami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA