fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Chiny: Najsłabszy wzrost od 1990 roku

Bloomberg
Chiński PKB zwiększył się w 2018 r. o 6,6 proc., po wzroście o 6,8 proc. w 2017 r. To najsłabszy wynik od 1990 r. Wzrost gospodarczy w czwartym kwartale zwolnił do 6,4 proc. r./r., czyli do najwolniejszego tempa od kryzysowego 2009 r.

Dane o wzroście gospodarczym za czwarty kwartał były zgodne z prognozami. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że są to oficjalne statystyki podawane przez państwowe biuro statystyczne, a w przeszłości czasem traktowano je z podejrzliwością.

- Chińskie oficjale dane PKB zawsze były fikcją, ale dane za czwarty kwartał były szczególnie agresywną fikcją - uważa Leland Miller, szef projektu analitycznego China Beige Book. Nawet jednak te oficjalne dane wskazują, że koniunktura w drugiej gospodarce świata się pogorszyła i miało to związek z wojną handlową. - Chińsko-amerykański konflikt handlowy bez wątpienia wpływa na chińską gospodarkę, to prawda, ale jego skutki dają się opanować - zapewnia Ning Jizhe, dyrektor chińskiego Narodowego Biura Statystycznego.

- Te dane potwierdzają, że chińska gospodarka przeżywa trudny okres, a słabość jest widoczna we wszystkich sektorach. Pierwsza połowa 2019 r. powinna być podobnie trudna a wzrost gospodarczy może zwolnić dalej. Jest mało prawdopodobne, by chińska gospodarka doświadczyła podobnego odbicia jak w poprzednich cyklach ekspansji - prognozuje Tom Rafferty, ekonomista z Economist Intelligence Unit. Inwestorzy liczą jednak na to, że wkrótce Chiny i USA osiągną porozumienie w sprawie wojny handlowej a chiński rząd zacznie mocniej stymulować gospodarkę.

Większość azjatyckich giełd zareagowała więc na dane z Chin lekkimi wzrostami. Chiński indeks Shanghai Composite zamknął się 0,6 proc. na plusie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA