fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

EBC chwali inicjatywę Niemiec i Francji

Bloomberg
Niemiecko-francuska inicjatywa utworzenia europejskiego funduszu odbudowy jest „ambitna, nacelowana i pożądana”, zmierza ku koniecznemu przywróceniu „symetrii między krajami” w wychodzeniu z kryzysu pandemii - oświadczyła w wywiadzie dla prasy europejskiej szefowa EBC, Christine Lagarde.

- Propozycje niemiecko-francuskie są ambitne, nacelowane i pożądane. Otwierają drogę długoterminowej pożyczce dokonanej przez Komisję Europejską, zwłaszcza pozwalają przydzielić bezpośrednią pomoc budżetową krajom członkowskim najbardziej dotkniętym kryzysem — powiedziała w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Handelsblatt”, francuskiego „Les Echos”, włoskiego „Corriere della Sera” i hiszpańskiego „El Mundo”.

Czytaj także:  Niemiecka gospodarka odjeżdża. Olbrzymia pomoc dla firm 

— Świadczy to o duchu solidarności i odpowiedzialności wyrażonych przez panią kanclerz w ubiegłym tygodniu. Nie może dojść do wzmocnienia solidarności finansowej bez większej koordynacji decyzji na poziomie europejskim — dodała w relacji Reutera.

Niemcy i Francja zaproponowały dzień wcześniej, aby przygotowywany przez Brukselę europejski plan odbudowy wyposażyć w 500 mld euro wydatków budżetowych dla krajów najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa, która niemal sparaliżowała działalność gospodarczą na kontynencie. Ta propozycja oznacza zmianę stanowiska Niemiec, które do tej pory były otwarcie przeciwne pomysłowi wspólnej emisji papierów dłużnych. Obecną inicjatywę muszą poprzeć Komisja Europejska i 27 krajów Unii.

Prezes EBC przypomniała, że pandemia wywołała duży i nie spotykany w czasie pokoju wstrząs, scenariusze superbanku zakładają dla strefy euro recesję od 5 do 12 proc., z główną hipotezą spadku o 8 proc., ale dodała, że 4 czerwca EBC skoryguje swe prognozy. — W najbardziej surowym scenariuszu przewidujemy spadek PKB o 15 proc. tylko w II kwartale. Jest więc istotne, aby wszystkie kraje wystartowały w dobrych warunkach wykorzystując wszystkie dostępne narzędzia — powiedziała.

- Kraje najbardziej osłabione gospodarczo, czasem najmocniej dotknięte przez wirusa, nie mają budżetowej swobody manewru, która pozwoliłaby na konieczne działania ożywiające gospodarkę. Rozwiązaniem od tej pory jest europejski plan szybkiej i solidnej odbudowy budżetowej w przywróceniu symetrii wychodzenia krajów z kryzysu. Plan powinien pomóc bardziej tym, które bardziej tego potrzebują. W interesie każdego kraju jest zapewnienie tej zbiorowej pomocy — dodała prezes EBC.

Christine Lagarde uważa poza tym, że „ten kryzys jest dobrą okazją do unowocześnienia ustaleń paktu stabilności i wzrostu, dziś zawieszonego”. — Dla oceny zrównoważenia długu nie należy skupiać się na poziomie zadłużenia wobec PKB. Należy uwzględnić poziom wzrostu, obowiązujące stopy procentowe. Te dwa elementy są decydujące. Sądzę, że ustalenia paktu należy zmienić i uprościć, zanim pomyślimy o jego przywróceniu, kiedy wyjdziemy z tego kryzysu — powiedziała.

Angela Merkel oświadczyła podczas telekonferencji z Emmanuelem Macronem, że proponowany fundusz 500 mld euro powinien zostać spłacony w dłuższym okresie, a Berlin zakłada pokrycie 27 proc. jego wysokości, podobnie jak w przypadku zwykłego budżetu Unii. — Musimy działać po europejsku, aby wyjść z kryzysu porządnie i wzmocnieni — powiedziała. Emmanuel Macron powiedział podczas telekonferencji, że wspólną inicjatywa jest dużym krokiem naprzód, pierwszy raz oba kraje zaproponowały wspólne zadłużenie się Unii Europejskiej, bo Europa wyciąga wnioski z kryzysu finansowego Minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian podkreślił w kanale LCI, że „w interesie wszystkich krajów europejskich jest podpisanie się pod tą inicjatywą. Bo jeśli nie jest to odpowiednia chwila, to nikt nie będzie w stanie wyjść z tego”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA