fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Reforma debiutów w Chinach

Rząd Chin zatwierdził projekt zmiany procedur wchodzenia na giełdę, które mogą zacząć obowiązywać od marca - podała agencja Xinhua.
Tekst zainspirowany procedurami homologacji pierwotnych ofert publicznych IPO obowiązującymi w USA ma ułatwiać pozyskiwanie kapitału przez przedsiębiorstwa zmniejszając jednocześnie ingerencje organów kontroli giełdowej na rynkach kapitałowych. Zielone światło zapalone przez Radę Państwa pozwala organom finansowym opublikować projekt szczegółowego regulaminu, który wejdzie w życie po zakończeniu publicznej konsultacji.
Rada może zatwierdzić szczegółowy projekt już do 1 marca mimo, że ma na to 2 lata - dodała oficjalna agencja prasowa. Rada oświadczyła na początku grudnia, że chciałaby wdrożyć nowy system w ciągu 2 lat.
Chińska komisja kontroli giełdowej CSRC mówi od początku 2014 r., że chce zerwać z obecnym systemem, opartym na procedurze zatwierdzania i uważanym za potencjalne źródło wypaczania rynku i zachęty do korupcji i zastąpić go mechanizmem opartym na rejestracji, w którym to rynek będzie decydować, czy dana firma kwalifikuje się do wejścia na giełdę i ustali jej wartość.
Zawirowania na chińskich rynkach zapoczątkowane w połowie czerwca częściowo z powodu zbyt dużej liczby debiutów przerwały działania reformatorskie. Komisja CSRC wstrzymała nowe operacje usiłując przywrócić spokój. Po przerwie ponad 3 tygodni debiuty IPO wznowiono ostatnio.
Nawet jeśli większość obserwatorów uważa tę reformę za niezbędny etap dochodzenia do bardziej sprawiedliwego i przejrzystego funkcjonowania rynku debiutów, to niektórzy inwestorzy obawiała się, że uproszczona procedura doprowadzi do wzrostu liczby IPO, co zaszkodzi całemu rynkowi akcji.

Koordynowanie sankcji

22 chińskie urzędy zapowiedziały koordynowanie sankcji podejmowanych wobec spółek giełdowych za naruszanie prawa. Spółki i członkowie ich kierownictwa karani dotąd przez komisję kontroli giełdowej CSRC będą teraz podlegać sankcjom i ograniczeniom orzekanym przez inne organy - wyjaśniono na konferencji prasowej w Pekinie.
Wśród sankcji znajdzie się zakaz udziału w sprzedaży aukcyjnej obligacji czy zawieszenie planów dystrybucji akcji pracownikom.
Żadna firma nie została wymieniona na konferencji prasowej, ani w komunikacie rozdanym po jej zakończeniu. Podpisały się pod nim wszystkie zainteresowane urzędy - nadzoru bankowego, sektora ubezpieczeń, kontroli dewizowej, urzędu środowiska, pionu podatkowego, resortu handlu oraz bezpieczeństwa publicznego.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA