fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Giełda obniża opłaty

Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek
Od 1 stycznia GPW obniży opłaty transakcyjne od obrotu akcjami, zwracając rynkowi oszczędności wynikające ze zmiany struktury opłat na KNF.

Obniżka dotyczy wszystkich zleceń, w części naliczanej od wartości zlecenia do 100 tys. zł. Stawka opłaty zostanie zmniejszona do poziomu 0,029 proc. – podała GPW w czwartkowym komunikacie. - Obniżka ma formę bezterminowej promocji na głównym rynku i NewConnect. Jest wynikiem planowanej zmiany sposobu finansowania nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Struktura obniżki opłat jest rezultatem konsultacji GPW z Izbą Domów Maklerskich. Działanie jest zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami GPW i wpisuje się w długoterminową strategię spółki – poinformowała giełda.

- W związku ze zmianą modelu finansowania nadzoru nad rynkiem kapitałowym w Polsce, po przeanalizowaniu różnych wariantów zdecydowaliśmy, że oszczędności, które osiągniemy, oddamy rynkowi w postaci niższych opłat transakcyjnych od obrotu akcjami. Obniżka dotyczy wszystkich zleceń, ale będzie najbardziej odczuwalna w przypadku mniejszych zleceń, które są szczególnie popularne wśród inwestorów indywidualnych - powiedział Paweł Tamborski, prezes GPW.

GPW nie planuje w najbliższym czasie obniżenia opłat dla emitentów. - Poziom opłat transakcyjnych jest jednym z istotnych czynników wpływających na atrakcyjność rynku. Dlatego zdecydowaliśmy się obniżyć te opłaty, które są mniej konkurencyjne wobec pobieranych przez inne giełdy. Wysokość opłat GPW od emitentów akcji nie odbiega od średniego poziomu stosowanego na innych europejskich rynkach. Z kolei w przypadku mniejszych emitentów, o kapitalizacji do kilkunastu mln EUR, opłaty są istotnie niższe niż na większości giełd – powiedział Grzegorz Zawada, wiceprezes GPW.

Opłaty ponoszone przez GPW na rzecz KNF z tytułu nadzoru wzrosły w ostatnich 10 latach o 187 proc.. Mimo to Giełda utrzymała w tym okresie niezmieniony poziom opłat od emitentów na głównym rynku akcji.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA