fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

GPW od tygodni tkwi w letargu

Fotorzepa/Grzegorz Psujek
Środa nie przyniosła większych emocji jeśli chodzi o handel akcjami na warszawskiej giełdzie. WIG20 prawie nie zmienił poziomu, a małe i średnie spółki wciąż pozostawały w niełasce.

W ostatnich dniach, a nawet tygodniach, aktywność inwestorów na GPW zmniejszyła się. Środa w tej kwestii nie przyniosła odmiany. Obroty w przypadku dużych spółek wyniosły 453 mln zł. Podobnie niska była zmienność. WIG20 przez cały dzień utrzymywał się w pobliżu zamknięcia z poprzedniego dnia. Bodźca do większej aktywności nie dała nawet zdecydowana poprawa nastrojów na innych europejskich rynkach oraz wysokie otwarcie rynku w Stanach Zjednoczonych.

Najlepiej będą zapewne wspominać środową sesję akcjonariusze JSW. Kurs węglowej spółki wzrósł na koniec sesji o 4,55 proc. przykrywając w całości całą czarną świecę powstałą poprzedniego dnia. Oczywiście JSW od miesięcy pozostaje w trendzie spadkowym, co od początku tego roku daje zniżkę o blisko 70 proc. W ostatnich dniach jednak obroty akcjami JSW zdecydowanie rosną, co może zacząć sprzyjać kupującym. Wysoko dzień kończyły także Play i CD Projekt, który zdołał odbić się od linii wsparcia. Zwyżki WIG20 wspierały także banki, natomiast spółki energetyczne były tym razem kulą u nogi. Kurs PGE zakończył dzień zniżką o 3,44 proc., co było najgorszym wynikiem w gronie krajowych blue chips. Warto odnotować także słabość Dino Polska i zniżkę o 1,83 proc.

Główne giełdy w środę radziły sobie lepiej. DAX wystartował dość ospale, jednak szybko wyszedł na czoło zestawienia indeksów Starego Kontynentu, a ostatecznie kończył dzień wzrostem o 0,9 proc. Podobnie mocny był rosyjski RTS. Również w USA rynek otworzył się wysoko, jednak nie na tyle, by zatrzeć trudną sesję z poprzedniego dnia, kiedy S&P500 spadł o 1,56 proc. Główny amerykański indeks zaczyna coraz mocniej oddalać się od tegorocznych i zarazem historycznych szczytów a jego dorobek od stycznia skurczył się już do około 16 proc.

Wracając do GPW, warto zauważyć nieustające zniżki małych i średnich spółek. Z dwucyfrowego wzrostu sWIG80, wypracowanego na początku tego roku, zostało już tylko niecałe 8 proc. W środę sWIG80 spadł o 0,8 proc., przełamując poziom 11400 pkt, gdzie ostatnio był na początku lutego. mWIG40 od dłuższego czasu jest już oczywiście pod kreską licząc wynik od stycznia, a w ostatnich dniach kurczowo trzyma się poziomu 3600 pkt. Najsłabszymi spółkami szerokiego rynku były we środę Braster, Boombit (tegoroczny debiutant) oraz Trakcja.

Podobnie jak na innych rynkach, w Polsce nieco rosły rentowności obligacji skarbowych. W przypadku krajowych papierów 10-letnich wskaźnik ten sięgał 1,9 proc., co oznacza powrót do poziomów sprzed miesiąca.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA