fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

GPW idzie w logistykę

GPW
Fotorzepa, Grzegorz Psujek
GPW kontynuuje proces dywersyfikacji biznesu. Rada nadzorcza giełdy zatwierdziła właśnie przyjętą przez zarząd kolejną inicjatywę strategiczną. Tym razem dotyczy ona projektu Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego (PCOL).

PCOL to platforma cyfrowa, która ma łączyć w czasie rzeczywistym firmy poszukujące usług transportowych, logistycznych i spedycyjnych z firmami, które takie usługi świadczą. W tworzenie PCOL zaangażowało się na razie 17 spółek Skarbu Państwa. Projekt pilotuje Ministerstwo Aktywów Państwowych, a GPW jako koordynator będzie realizowała transakcje (zlecenia transportu) oraz rozliczenia za nie.

W ramach inicjatywy GPW rozważy utworzenie lub dokapitalizowanie spółki, która będzie odpowiedzialna za jej realizację. Giełda zakłada, że wydatki z tego tytułu w tym roku mogą wynieść maksymalnie 18,7 mln zł. Niewykluczone są dodatkowe inwestycje także w kolejnych latach, ale na tym etapie ich wielkość jest jeszcze nieznana. GPW liczy natomiast, że powodzenie projektu pozwoli jej wejść w nowy obszar biznesowy oraz przełoży się na dywersyfikację przychodów.

- GPW ma blisko 30 letnie doświadczenie w tworzeniu, ale też rozwoju platform obrotu, dysponuje środkami oraz technologią umożliwiającą bezpieczną realizację transakcji i rozliczeń, obsługę dużych zbiorów danych w czasie rzeczywistym oraz zapewnia najwyższy poziom ich zabezpieczenia. W ramach PCOL będziemy mieć dostęp do transportu kołowego, kolejowego i lotniczego. Projekt docelowo ma być dedykowany dla całego rynku TSL. Biorąc pod uwagę wielkość rynku oraz wrażliwość przetwarzanych danych - jest to też projekt ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa transportowego Polski – mówi Marek Dietl, prezes GPW.

Plany przewidują, że uruchomienie platformy możliwe jest w pierwszej połowie przyszłego roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA