fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Siedem wstrząsów na chińskich parkietach

Bloomberg
Chińskie parkiety od dawna nie były tak zmienne jak obecnie, kiedy panuje niepewność, w jakim kierunku pójdzie rynek akcji o wartości 6 bilionów dolarów.

Wpływ na notowania, według Bloomberga mają takie czynniki, jak wojna handlowa, coraz większa liczba przypadków niewypłacalności spółek z tytułu emisji obligacji, monetarne stymulowanie gospodarki czy wreszcie słabnące wyceny.

Te przeciwstawne siły sprawiły, iż indeks Shanghai Composite ostatnio do czwartku zanotował siedem kolejnych sesji, kiedy dochodziło do wahań jego wartości o 1 proc. lub więcej.

To najdłuższa taka seria od załamania z 2015 roku.

W tym okresie każdego dnia kapitalizacja chińskiego rynku akcji zmieniała się o 97 miliardów dolarów i więcej, a wahania intraday wskaźnika Shanghai Composite okazały się najbardziej ekstremalne od 30 miesięcy.

W czwartek kulminacją tej karkołomnej jazdy był 1,8-propc. skok tego indeksu, największy na świecie, a spowodowały go informacje, iż nadzór rynku zamierza ograniczyć utrudnienia inwestorom zagranicznym.

W ostatnich tygodniach ten referencyjny indeks utrzymywał sie blisko najniższego poziomu od pierwszych miesięcy 2016 roku na skutek coraz ostrzejszych zmagań byków i niedźwiedzi.

W tych warunkach trudno o kompromisowe stanowisko w kwestii rozwoju sytuacji na chińskich giełdach, dlatego, jak zauważa Steven Leung, dyrektor wykonawczy w firmie Uob Kay Hian (Hong Kong) wielu inwestorów zadowala się perspektywą krótkoterminową.

Sun Jianbo, szef China Vision Capital Management wskazuje, iż niedźwiedzi trend na rynku sprawił, iż wzrosła aktywność day traderów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA