fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Polacy wciąż chcą więcej hipotek

Bloomberg
Październik był kolejnym miesiącem, w którym popyt na kredyty mieszkaniowe rósł w dwucyfrowym tempie. Przybywa chętnych na hipoteki i rosną kwoty tych kredytów.

Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniosła w październiku 17,4 proc. – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Oznacza to, że w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 17,4 proc. niż rok temu. Październikowy wzrost jest jednak niższy niż we wrześniowy (23,6 proc.), sierpniowy (28,5 proc.), lipcowy (20 proc.), ale podobny jak czerwcowy (17 proc.). W maju wyniósł 25,5 proc., w kwietniu 18,5 proc., w marcu i lutym po około 13 proc. oraz jest wyraźnie wyższy niż w styczniu (7,4 proc.).

- Październikowy odczyt nadal jest bardzo wysoki. Łącznie w październiku o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 36,38 tys. osób w porównaniu do 32,13 tys. rok wcześniej, co oznacza wzrost o 13,2 proc. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w październiku wyniosła 258,46 tys. zł, czyli urosła o 8,4 proc. w ciągu roku – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Wyjaśnia, że wzrost wartości popytu na hipoteki spowodowany jest więc zarówno wzrostem liczby wnioskodawców, jak i średniej kwoty wnioskowanego kredytu. – Zwiększeniu liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy sprzyja nadal bardzo dobra sytuacja gospodarstw domowych, której towarzyszy optymizm co do przyszłej sytuacji finansowej. Natomiast wnioskowanie o wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych niż w 2017 r. może mieć swoje główne źródła zarówno we wzroście cen nieruchomości, jak i wzroście zdolności kredytowej, któremu sprzyja wzrost dochodów gospodarstw domowych, i nadal rekordowo niskie stopy procentowe – dodaje. Ponadto Polacy zaczynają kupować droższe mieszkania o podwyższonym standardzie, większe a przez to droższe. Trend ten widoczny jest też na rynku wtórnym.

Od początku roku sprzedaż hipotek urosła o około 18 proc. rok do roku. BIK podtrzymuje swoją prognozę i w całym roku sprzedaż kredytów mieszkaniowych ma sięgnąć 56 mld zł. A warto pamiętać, że już 2017 r. był bardzo dobry, najlepszy od sześciu lat: sprzedaż wyniosła 46,5 mld zł, czyli urosła o 11,1 proc. Udziel ono 204,4 tys. hipotek, o 5 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA