fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za duże autobusy opłata za zatrzymywanie się na przystankach powinna być wyższa

www.sxc.hu
Gmina nie może pobierać od przewoźników jednej stawki za zatrzymywanie się na przystankach, dyskryminuje to bowiem mniejszych przedsiębiorców.
Czego dotyczył spór

Rada gminy podjęła  uchwałę  w sprawie ustalenia stawki opłaty za korzystanie przez przewoźników z przystanków komunikacyjnych. Wynosiła ona 5 gr za każde zatrzymanie się na przystanku. Prokurator zakwestionował ten zapis i wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Jego zdaniem  uchwała narusza art. 16 ust. 4 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Przewiduje on, że za korzystanie przez operatora i przewoźnika z przystanków komunikacyjnych lub dworców, których właścicielem albo zarządzającym jest jednostka samorządu terytorialnego, mogą być pobierane opłaty. Stawka jest ustalana w uchwale podjętej przez właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego, z uwzględnieniem niedyskryminujących zasad.

Zdaniem prokuratora w wypadku tej uchwały doszło do jawnej dyskryminacji. Opłata powinna uwzględniać  wielkość taboru  przewoźnika, wielkość pojazdów, natężenie ruchu i obłożenie n...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA