fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kreml ogranicza dostęp do walut

Bloomberg
W Rosji weszły w życie nowe przepisy walutowe. Utrudniają one wymianę walut, paraliżując operacje powyżej 200 dolarów.

Od wczoraj obowiązuje w federacji nowe rozporządzenie Bank Rosji, dotyczące wymiany walut przez kantory i banki, ale nie przez internetową bankowość i operacje bezgotówkowe. Zaostrzone przepisy władze tłumaczą walką z szarą strefą, praniem brudnych pieniędzy i terroryzmem.

Jak to działa? Do tej pory Rosjanie i cudzoziemcy przy wymianie do 600 tysięcy rubli (8290 dol.) pokazywali paszport. I tyle. Teraz jeżeli chcą kupić/sprzedać waluty za ponad 15 tys. rubli (dziś to 207,15 dol.) to bank lub kantor ma obowiązek przeprowadzenia tzw. pełnej identyfikacji klienta.

W tym celu trzeba wypełnić specjalną ankietę; trzeba w niej wykazać swoje dane osobowe; numery kontaktowe (telefony, maile) oraz numer identyfikacji podatkowej. Bank może też domagać się informacji o finansowej sytuacji, reputacji biznesowej (duże kwoty wymiany) oraz pochodzeniu pieniędzy.

Bank centralny zapewnia, że nowa biurokracja nie tworzy żadnego dyskomfortu dla klientów, bo ankietę wypełnia pracownik banku (kantoru). Jeżeli wymieniający waluty jest klientem danego banku, to pokazuje jedynie paszport (w Rosji są dwa rodzaje paszportów - krajowy odpowiadający naszemu dowodowi osobistemu i zagraniczny; 3/4 społeczeństwa posiada jedynie ten pierwszy).

Pracownicy banków i kantorów nie mają wątpliwości, że nowe przepisy oznaczają długie kolejki do wymiany. Tym bardziej, że bezwartościowy rubel coraz więcej Rosjan stara się zamienić na twardy pieniądz, najlepiej dolar.

Według Bank of America przy cenie ropy 35 dol./baryłka w Rosji do wykonania budżetu 2016 r kurs rubla musi spaść do 94 za dolara. Jednak Rosjanie w budżecie wpisali cenę ropy na poziomie 50 db. Wtedy wystarczy gdy dolar jest w Rosji po 58,5 rubla. Analitycy radzą więc klientom uważnie śledzić to co dzieje się na rynku ropy.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA