fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Brytyjczycy w finansowych tarapatach. Banki mają im pomóc

Brytyjczycy w finansowych tarapatach
AFP
Pandemia oznacza, że 2 miliony więcej dorosłych Brytyjczyków może mieć trudności z opłaceniem rachunków, a brytyjscy regulatorzy chcą, aby banki im pomogły.

Badanie przeprowadzone przez Financial Conduct Authority (FCA), brytyjski organ nadzorczy wskazują, że zamknięte restauracje i puste biura spowodowały, że całkowita liczba dorosłych Brytyjczyków w trudnej sytuacji finansowej wzrosła w lipcu do 12 milionów, z 10 milionów w lutym.

Brytyjscy pożyczkobiorcy zmagający się z miesiącami ograniczeń Covid-19 powinni nadal mieć dostęp do pomocy finansowej, gdy 31 października zakończą się środki wsparcia, w tym nieoprocentowane kredyty w rachunku bieżącym i zamrożone płatności, poinformował w czwartek FCA.

Sondaż przeprowadzony przez FCA w lipcu przeprowadzony na 7000 osób wykazał, że 31 proc. dorosłych w Wielkiej Brytanii doświadczyło spadku dochodów podczas pandemii, a odsetek ten jest wyższy w przypadku osób młodych i ras innych niż biała. Według badania, około 37 proc. Brytyjczyków pochodzących z mniejszości etnicznych i rasy czarnej zgłosiło spadek dochodów.

Zaostrzone lokalne przepisy dotyczące spotkań towarzyskich weszły w życie w ostatnich tygodniach, dotykając miliony ludzi w takich rejonach, jak Londyn, Liverpool i Manchester, a zwłaszcza osoby pracujące w hotelarstwie. Pod koniec miesiąca rządowy program urlopowy ma zostać zastąpiony węższymi środkami wspierającymi zatrudnienie – pisze Bloomberg.

- Banki powinny rozważyć takie środki, jak na przykład zawieszenie lub zmniejszenie dalszych odsetek i spłat kredytów hipotecznych, mając jednocześnie świadomość, że może to wpłynąć na przyszły dostęp klienta do kredytu - uważa FCA.

Grupa lobbująca dla banków, UK Finance poinformowała, że branża jest zaangażowana w zapewnianie wsparcia klientom, którzy mają trudności finansowe. W oświadczeniu poinformowała, że od początku pandemii udzielono 4,4 miliona odroczeń spłaty kredytów hipotecznych, kart kredytowych i pożyczek osobistych, z czego 323.700 nadal obowiązuje.

Rząd Wielkiej Brytanii zmusił banki do dalszego udzielania kredytów, gdy pandemia uderzyła w gospodarkę. Niektóre programy, takie jak pożyczki Bounce Back dla małych firm, mogą ponieść straty sięgające miliardów funtów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA