fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Malta i Luksemburg ustępują Rosji. Podniosą podatki

AFP
Oba kraje członkowskie Unii zgodziły się podnieść do 15 proc. czyli wysokości obowiązującej w Federacji Rosyjskiej opodatkowanie dywidend przelewanych z Rosji na rachunki w tych państwach. 

O pozytywnym wyniku negocjacji z oboma krajami poinformował wiceminister finansów Aleksiej Sazanow.

„Malta i Luksemburg zgodziły się na warunki zaproponowane przez stronę rosyjską. Teraz nie ma więc potrzeby wypowiadania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania - powiedział Sazanow.

Pod koniec marca prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział wprowadzenie 15-procentowego podatku od dochodu z dywidend i odsetek przelewanych przez obywateli Rosji na rachunki za granicą. Taka decyzja wymaga dostosowania umów z innymi krajami, aby uniknąć podwójnego opodatkowania. Prezydent ostrzegł, że Rosja będzie jednostronnie wycofywać się z takich umów z krajami, które nie przyjmą jej propozycji. W kwietniu Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej powiadomiło Cypr o zmianach w umowie podatkowej, a następnie wysłało podobne powiadomienia do Luksemburga, Malty i Holandii.

W czerwcu rosyjski rząd zapowiedział zerwanie zawartej w 2013 r. (obowiązuje od 2015 r.) z Maltą konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania. Konwencja pozwala na zmniejszenie do 5 proc. na terenie Rosji opodatkowania zarejestrowanej na Malcie firmy czy posiadacza obywatelstwa, jeżeli przeleje on z Rosji na Maltę uzyskane dywidendy, procenty i opłaty licencyjne (tantiemy). Od 2021 r. to niższe opodatkowanie przechodzi do historii.

Z Cyprem - od ponad 20 lat największym rajem podatkowym dla bogatych Rosjan, miejscem ich pracy, życia i inwestycji, Moskwa nie doszła do porozumienia i w tym tygodniu wypowiedziała umowę. Rosyjsko-cypryjska umowa z 2000 r. o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwalała obniżać w Rosji opodatkowanie z dywidend wypłacanych za granicę oraz z procentów od pożyczek i kredytów z odpowiednio 15 proc. i 20 procent do 5 proc. i 0 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA