fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kolejny miesiąc wysokich zysków

shutterstock
Lipiec przyniósł kontynuację zwyżek na głównych rynkach akcji. Sporo można było też zarobić dzięki rosnącemu popytowi na złoto. Swoje zadanie spełnił również rynek długu.

Na rynku papierów dłużnych lipiec był bardzo spokojnym miesiącem. Kilku funduszom obligacji skarbowych udało się wypracować bardzo wysokie, jak na tę klasę aktywów oraz sytuację rynku, wyniki. Przykładem może być Noble Fund Obligacji z 1,1 proc. zysku, który dał mu pierwsze miejsce w grupie funduszy polskich papierów skarbowych. Średnia w grupie to 0,3 proc. – wynika z danych serwisu analizy.pl. Dobrze wypadły także fundusze papierów skarbowych o dłuższym okresie zapadalności. Tu dwa fundusze Generali Investments TFI zarobiły po ponad 1 proc. przy średniej 0,6 proc., co było najlepszym wynikiem wśród funduszy dłużnych. Między wspomnianymi dwiema grupami funduszy obligacji skarbowych uplasowały się fundusze papierów korporacyjnych oraz dłużne uniwersalne.

Co ciekawe, nie pierwszy raz w tym roku najlepsze były znów fundusze uznawane raczej za defensywną klasę aktywów, czyli metali szlachetnych. Średnia w tej, wciąż dość wąskiej, grupie funduszy krajowego rynku przekroczyła w lipcu 11 proc. Warto pamiętać, że fundusze te mają często ekspozycję na akcje spółek związanych z rynkiem surowców, które podczas zwyżek metali zyskują znacznie mocniej. Również w okresie ostatnich trzech, a także dwunastu miesięcy fundusze metali szlachetnych przyniosły średnio najwyższe wyniki, odpowiednio 16 oraz blisko 40 proc. zysku. Oczywiście, nie mają sobie równych w okresie od początku roku, przynosząc blisko 30 proc. zysku. Żadna inna grupa funduszy nie przyniosła przeciętnie choćby dwucyfrowych zysków. Fundusze mocno zależne od rynku surowców znajdziemy także w innych grupach, m.in. wśród strategii absolutnej stopy zwrotu.

W związku z bardzo dobrą sytuacją rynków akcji w lipcu dobrze zaprezentowały się także fundusze mieszane, które naturalnie uplasowały się w środku zestawienia.

W zeszłym miesiącu najwięcej można było zarobić oczywiście dzięki akcjom zarówno zagranicznych, jak i krajowych firm. Ponad 5-proc. średnie zwyżki zanotowały fundusze akcji globalnych rynków wschodzących oraz akcji azjatyckich z wyłączeniem Japonii. O 1 pkt proc. mniej przyniosły fundusze akcji amerykańskich.

Podobnie mocne jak one były fundusze krajowych małych i średnich spółek. Fundusze polskiego szerokiego rynku akcji zarobiły zaś przeciętnie 2,5 proc. Na krajowym rynku znów mocno wyróżniał się Rockbridge Gier i Innowacji, czyli tegoroczna nowość od Rockbridge TFI. Jak tłumaczy zarządzający Paweł Sugalski, był to efekt zwyżek akcji przedsiębiorstw medycznych. Co ciekawe, wszystkie fundusze akcji polskich zakończyły lipiec nad kreską, a aż trzy osiągnęły dwucyfrowe stopy zwrotu. Licząc od początku roku, grupa funduszy akcji polskich małych i średnich spółek plasuje się na drugim miejscu ze średnim wynikiem 7,7 proc. W dłuższym terminie, oczywiście, fundusze te mają jeszcze dużo do nadrobienia do funduszy inwestujących na rynkach rozwiniętych. Zdecydowana większość z nich ma bardzo udany także poprzedni miesiąc. Najmocniej znów błyszczał Skarbiec Spółek Wzrostowych.

Lipiec był trudnym miesiącem dla uczestników funduszy akcji tureckich, jednak grupa ta liczy tylko dwa portfele. Przyniosły średnio blisko 11-proc. zniżkę, co od początku roku daje prawie 18 proc. straty. To oczywiście najgorszy wynik spośród wszystkich grup funduszy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA