fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Złoty coraz słabszy

Bloomberg
Trwa dalsza deprecjacja naszej waluty. Dolar przebił poziom 4,23 zł i jest najdroższy od kwietnia. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku franka, którego wycena zbliża się do 4,35 zł. Euro kosztuje dzisiaj prawie 4,57 zł.

„Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka" – tak w skrócie można opisać sytuację na rynku walutowym w ostatnich dniach. Dzienne zmiany wartości złotego może nie robią wrażenia, ale nasza waluta od pewnego czasu systematycznie traci na wartości.

W stosunku do dolara nasza waluta traci dzisiaj około 0,3 proc. i obecnie na amerykańską walutę trzeba płacić ponad 4,23 zł. Tymczasem jeszcze na początku maja para USD/PLN była przy poziomie 4,15. Frank szwajcarski umacnia się dzisiaj wobec złotego o ponad 0,1 proc. i jest wyceniany na 4,34 zł. Na początku maja jego wartość oscylowała wokół 4,30 zł. Nieco spokojniej jest na parze EUR/PLN, gdzie dzisiaj obserwujemy jedynie symboliczne zmiany.

Osłabienie złotego zbiega się w czasie z coraz większym napięciem na innych rynkach. Dzisiaj wyraźnie tracą m.in. indeksy giełdowe. Nad rynkami zbierają się znowu czarne chmury, które powodują ucieczkę od ryzykowanych aktywów. - Rynki pogrążyły się w ponurym klimacie przy wzroście obaw o perspektywy globalnego ożywienia i jak bardzo może ten proces zakłócić druga fala zachorowań na koronawirusa. Rajd ryzyka na rynku akcji zaczęły się trząść w posadach, a na rynku walutowym widać przechylenie w stronę risk-off. Jest jeszcze za wcześnie na niepohamowany rajd ryzykownych aktywów. Zmienność pozostaje wysoka przy dużym ładunku niepewności, gdzie łatwo będzie o zachwianie wcześniej budowanego entuzjazmu. Tworzy to wielowektorową mieszankę, która w najbliższych tygodniach powinna trzymać rynki w szerokim ruchu bocznym, zanim wzmocnione zostanie przekonanie o wychodzeniu z defensywnych pozycji. Aktualnie rynki wracają do ostrożnego nastawienia i wygaszania apetytu na ryzyko i potrwa to, dopóki nie pojawi się nowy impuls podnoszący nadzieję na lepsze jutro – wskazywał w porannym komentarzu rynkowym Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA