fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

S&P i podatek bankowy dały inwestorom zarobić

Bloomberg
Zagraniczni inwestorzy zmniejszają zaangażowanie w polskie obligacje. Ale ich zachowanie nie musi świadczyć o braku zaufania do polskiego rządu.

Z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że w lutym – drugi miesiąc z rzędu – zagraniczni inwestorzy wyprzedawali obligacje skarbowe Polski. Ich zaangażowanie na tym rynku zmniejszyło się o 7,2 mld zł, do 186,5 mld zł, po zniżce o 13,1 mld zł w styczniu. To przełożyło się na spadek odsetka papierów skarbowych (nie licząc emisji w walutach obcych) w rękach zagranicznych inwestorów do najniższego od 2012 r. poziomu 35,3 proc., z 38,4 proc. w styczniu i ponad 40 proc. pod koniec 2015 r.

Na pierwszy rzut oka zdaje się to świadczyć o tym, że inwestorzy zagraniczni nie mają zaufania do polityki fiskalnej i gospodarczej rządu PiS. Powolny spadek ich zaangażowania na polskim rynku obligacji rozpoczął się bowiem już w październiku, tuż po wyborach parlamentarnych, a zdecydowanie przyspieszył w styczniu, gdy agencja Standard & Poor's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej polskiego rządu (z A– do BBB+).

Szczegółowa analiza danych MF nie po...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA