fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla gruntów, budynków i budowli dla lotnisk użytku publicznego

Adobe Stock
Zwolnienie z podatku od nieruchomości ma objąć wszystkie grunty, budynki i budowle na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego.

Sejm prawdopodobnie uchwali w czwartek nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Projekt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości zamierza wyjaśnić kwestię opodatkowania nieruchomości wchodzących w skład lotnisk.

Zmianie ma ulec treść art. 7 ust. 1 pkt 3, który dziś zwalnia z podatku od nieruchomości „budynki, budowle i zajęte pod nie grunty na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego”. Posłowie chcą tak przeredagować ten przepis, by wyeliminować pojawiające się rozbieżności interpretacyjne.

Czytaj też:

Jakie cechy musi spełniać obiekt budowlany, żeby podlegać opodatkowaniu jako budynek

Dziś za budowlę można według prawa budowlanego uznać bowiem całe lotnisko. Poza tym, brzmienie przepisu może sugerować, że zwolnienie obejmuje jedynie te części lotnisk, które są zajęte przez budowle i budynki. Projekt zmierza do tego, by przepisy ustawy jasno i jednoznacznie przewidywały, że zwolnieniu z podatku od nieruchomości podlegają wszelkie grunty, budynki i budowle na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego. Chodzi również o grunty, które nie są zajęte przez budynki i budowle znajdujące się na tym obszarze.

Posłowie przyznają w uzasadnieniu projektu ustawy, że nie uznawano terenów niezabudowanych wchodzących w skład lotnisk za uprawniające do stosowania zwolnienia. Zdaniem wnioskodawców należy ujednoznacznić ten przepis, tak aby zachować w mocy intencję ustawodawcy. Posłowie odczytują tę intencję jako przyznanie szeroko zakrojonego ułatwienia dla lotnisk publicznych, spełniających funkcje komunikacji dla ogółu społeczeństwa.

Projektodawcy zaznaczają, że zmiany będą dotyczyć zarówno dużych lotnisk komunikacyjnych, jak i małych lotnisk sportowo-szkoleniowych.

Złożony 25 maja projekt przewidywał, że zmiany miałyby wejść w życie już 1 lipca. Jako że Sejm nie zdążył zająć się wcześniej tą ustawą, posłowie zaproponowali, by jej nowe brzmienie obowiązywało od 1 stycznia 2022 r.

Etap legislacyjny: przed drugim czytaniem w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA