fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Coraz więcej zachorowań. Rosną znów obawy finansowe Polaków

Fotorzepa, Robert Gardziński
Rosnąca liczba zakażeń ponownie wzbudziła w Polakach niepokój o kondycję całej gospodarki, ale i własną sytuację finansową.

W sierpniu 2020 r. odnotowano pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca – podał w środę GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -15,2 i był o 1,8 p. proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca – podał GUS.

Spośród składowych wskaźnika najbardziej pogorszyły się oceny przyszłej oraz obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (spadki odpowiednio o 6,0 p. proc. i 5,0 p. proc.). Spadek wystąpił także dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (o 1,8 p. proc.). Natomiast poprawiły się oceny obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrosty odpowiednio o 3,1 p. proc. i 1,1 p. proc.). W odniesieniu do sierpnia 2019 r. obecna wartość BWUK jest niższa o 23,4 p. proc.

Czytaj także: Budżet bez deficytu legł w gruzach. Ogromny dług w nowelizacji 

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 2,9 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -16,5a. Na spadek wartości wskaźnika wpłynęły wszystkie jego składniki. Największy spadek odnotowano dla oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (o 6,0 p. proc.). Dla pozostałych składowych wskaźnika spadki kształtowały się następująco: 3,3 p. proc. dla oceny przyszłego poziomu bezrobocia, 1,8 p. proc. dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz 0,4 p. proc. dla oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy. W sierpniu br. WWUK osiągnął wartość o 20,4 p. proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2019 r.

Wpływ na słabe i pogarszające się nastroje Polaków ma oczywiście epidemia (deklaruje ok. 84 proc. respondentów). W porównaniu z lipcem, coraz więcej Polaków uważa, że sytuacja epidemiologiczna stanowi duże zagrożenie dla zdrowia populacji jako całości (ocenia tak 36,1 proc. wobec 27,9 proc. lipcu), a także dla zdrowia osobistego (26,9 wobec 21,8 proc.). Delikatnie zwiększyła się odsetek badanych do 54,2 proc., uważają, że zaraza ma negatywny wpływ na gospodarkę, ale także na ich osobistą sytuację finansować do 14 proc. W sierpniu spadły jedynie obawy, w porównaniu z lipcem, obawy o utratę pracy lub własnej firmy - do 4,6 proc. z 10,5 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA