fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rząd odda obywatelom wszystkie oszczędności z OFE?

Adobe Stock
Nie 75, ale 100 proc. oszczędności zgromadzonych w OFE może trafić na indywidualne konta emerytalne Polaków. Rząd rozważa oba warianty, ale – jak nam się udało ustalić – szanse tego drugiego rosną.

W weekend napisaliśmy w „Rzeczpospolitej” i w „Parkiecie”, że rząd chce szybko rozstrzygnąć losy Otwartych Funduszy Emerytalnych.

- Pracujemy nad koncepcją, którą w najbliższych miesiącach chcemy przedstawić Polakom – powiedział nam premier Mateusz Morawiecki. - 25 proc. aktywów OFE, w tym aktywa ulokowane w zagranicznych akcjach i obligacjach, trafiłoby do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostałe 75 proc. trafiłoby na specjalne, prywatne konta emerytalne obywateli – zapowiedział.

Okazuje się jednak, że to nie jedyny wariant. W dobrze poinformowanym źródle zbliżonym do rządu, udało nam się potwierdzić doniesienia Super Expressu, że możliwe jest przekazanie na indywidualne konta emerytalne nawet 100 proc. oszczędności zgromadzonych w OFE. – Trzy lata temu premier przedstawił plan reformy emerytalnej. Miała się składać z dwóch elementów. Pierwszy to nowy powszechny program oszczędzania, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. Drugi – uporządkowanie kwestii OFE – opowiada nasz pragnący zachować anonimowość rozmówca, zbliżony do rządu, dobrze znający realia systemu emerytalnego. – Ministerstwa finansów i rodziny przygotowały projekty ustaw w obu tych sprawach. Ustawa o PPK została potem uchwalona i program ruszy w połowie roku. Teraz pora na OFE - dodaje.
Przypomina, że przygotowany przez resorty finansów i rodziny projekt ustawy w sprawie OFE zakładał przekazanie 25 proc. zgromadzonych tam oszczędności do FRD, a pozostałych 75 proc. na indywidualne konta emerytalne obywateli. – Premier wrócił teraz do tego pomysłu. Poprosił też jednak Ministerstwo Finansów o przygotowanie wariantu, w którym na indywidualne konta emerytalne obywateli pójdzie 100 proc. oszczędności z OFE – mówi nasz informator. – W tej chwili rozważane są oba warianty. Żadnych decyzji jeszcze nie ma, ale w mojej ocenie szanse tego drugiego rosną – dodaje.

Z naszych informacji wynika też, że do rozstrzygnięcia zostały jeszcze kwestie prawno-podatkowe związane ze skutkami przeniesienia pieniędzy z OFE na indywidualne konta emerytalne.

Decyzję co do przyszłości OFE premier może ogłosić już w kwietniu. Cała operacja zaś może być przeprowadzona jeszcze przed uruchomieniem pierwszych PPK, czyli przed 1 lipca, a jeśli to się nie uda, to przed jesiennymi wyborami do parlamentu.

OFE mają dziś prawie 15,9 mln klientów. Wartość zgromadzonych przez nich aktywów przekracza 162,3 mld zł. Średnia wartość aktywów przypadająca na jednego członka OFE to przeszło 10 tys. zł (to dane z końca lutego 2019 r.).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA