fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Już wiadomo, ile zarabiają zaufani prezesa NBP

Bloomberg
Martyna Wojciechowska, dyrektor Departamentu Komunikacji Promocji w Narodowym Banku Polskim, jedna z najbliższych współpracownic prezesa Adama Glapińskiego, w 2018 r. zarabiała średnio 49,6 tys. zł brutto miesięcznie. Takiej pensji nie miał żaden inny dyrektor.

Pełna lista wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim

Tak wynika z danych opublikowanych w środę w Biuletynie Informacji Publicznej. Do ich ujawienia NBP zobligowała ustawa o jawności zarobków w tej instytucji, którą prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek.

„Gazeta wyborcza” w grudniu podała, że Martyna Wojciechowska zarabia 65 tys. zł miesięcznie, co wywołało powszechne oburzenie. Podobne zarobki uzyskuje bowiem prezes Glapiński.

Czytaj także: Kolekcjonerzy grożą bojkotem. NBP niszczy rynek monet 

NBP dementował te doniesienia, ale nie chciał podać, ile faktycznie zarabiają bliscy współpracownicy prezesa. Na zorganizowanej w styczniu konferencji przedstawił tylko średnie zarobki dyrektorów w banku centralnym. Wynosiły one w ub.r. 36,3 tys. zł brutto miesięcznie.

Z informacji w BIP wynika, że zarobki dyrektorów są mocno zróżnicowane. Wynoszą od 17,5 tys. zł w przypadku dyrektora oddziału okręgowego NBP w Kielcach, który ma krótki staż, do 49,6 tys. zł brutto w przypadku dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji. To stanowisko zajmuje Wojciechowska.

Czytaj także: Adam Glapiński: Obniżki stóp w Polsce? RPP ma pole do popisu

Co ciekawe, niższe są nawet pobory dyrektorów departamentów kluczowych dla działalności banku centralnego. Przykładowo, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych otrzymuje 43,2 tys. zł, a dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej 41,1 tys. zł. To i tak są zaś ponadprzeciętne pensje wśród ogółu dyrektorów.

NBP wysokie wynagrodzenia w tej instytucji tłumaczy tym, że musi konkurować o kompetentnych pracowników z innymi instytucjami z sektora finansowego, w których zarabia się dużo.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA