fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Maduro obiecuje, że spłaci dwa kraje: Rosję i Chiny

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro
AFP
Człowiek, który doprowadził Wenezuelę do stanu niewypłacalności zapewnia, że rząd wypełni swoje zobowiązania finansowe wobec dwóch państw-wierzycieli - Rosji i Chin.

- Wenezuela płaci zawsze w terminie - zapewnił prezydent Nicolas Maduro odpowiadając na pytanie agencji Nowosti, czy rząd wenezuelski może dać gwarancje spłaty kredytów otrzymanych od Rosji i Chin. Maduro dodał, że liczy na dalsze wsparcie ze strony Chin i Rosji. 

Tymczasem w spłatę długów przez Caracas zaczynają już wątpić nawet najwięksi sojusznicy Maduro - Rosjanie. Ministerstwo finansów federacji po raz pierwszy przyznało, że „nie wyklucza trudności Wenezueli w obsłudze długu wobec Rosji”.

Na razie, jak zapewnił wiceminister Siergiej Storczak, Wenezuela płaci odsetki w terminie. Najbliższa spłata wyznaczona jest na marzec, następna na wrzesień.

Czytaj także:  Wenezuela: Ciemno, coraz ciemniej 

- Na razie płacą tylko procenty, bo obowiązuje 6-letnia ulga. Ostatnia wpłata to około 100 mln dol. - dodał wiceminister.

Wenezuela nie publikuje danych o swoim zadłużeniu zagranicznym. Według wyliczeń międzynarodowych instytucji finansowych Caracas jest winne ok. 140 mld dol. Kraj od 12 lat nie wpuszcza do siebie misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W Wenezueli pozostali jedynie Rosjanie, którzy w zamian za pożyczki, krok po kroku przejmują krajowe zasoby surowcowe.

W połowie listopada 2017 r. kraje podpisały umowę o restrukturyzacji wenezuelskiego długu. Kreml zgodził się rozłożyć spłatę 3,15 mld dol. na 10 lat. Rosyjskie inwestycje w Wenezueli, w tym kredyty i przedpłaty za dostawy ropy ze strony Rosneft wynoszą 6 mld dol.

Reuters podliczył, że od 2006 r. Kreml i państwowy koncern naftowy Rosneft skredytowali Wenezuelę na łącznie 17 mld dol. Ile długów ma Maduro wobec Pekinu - nie wiadomo.

W minionym tygodniu Biały Dom zablokował wenezuelskie aktywa w USA. Jest to 7 mld dol. na rachunkach oraz około 11 mld dol. strat z tytułu wstrzymanych zakupów wenezuelskiej ropy. Bank Anglii odmówił Maduro wydania złota w sztabkach wartego 1,2 mld dol.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA