fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Koniec sagi z przejęciem SKOK Jaworzno. Na ratunek przyszedł Alior Bank

materiały prasowe
Alior Bank złożył wczoraj do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie SKOK Jaworzno. To może oznaczać zakończenie trwającego od prawie roku poszukiwania ratunku dla tej kasy.

Jeśli transakcja dojdzie do skutku, to dla Aliora, banku kontrolowanego przez państwo (przez PZU), będzie to już przejęcie czwartej kasy spółdzielczej. Wcześniej wchłonął SKOK im. Jana z Kęt (2014), SKOK Wyszyńskiego i Powszechną SKOK (obie 2016). 

Sprawa nie jest jednak przesądzona, o czym świadczy przypadek Banku Pocztowego, który pod koniec września złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na przejęcie SKOK Jaworzno. Jak podano przyczyną koncentracji jest wsparcie przez Bank Pocztowy „działań stabilizujących system finansowy poprzez zabezpieczenie klientów SKOK Jaworzno przed ryzykami „związanymi z upadłością tej kasy, wynikającą z jej złego stanu ekonomicznego”. Ostatecznie nie przejął SKOK Jaworzno – po analizie podjął decyzję o odstąpieniu od uczestnictwa w procesie restrukturyzacji tej kasy „uznając uczestnictwo w tej restrukturyzacji za niewłaściwe” dla siebie.

To spowodowało wydłużenie poszukiwania banku przejmującego, a proces ten trwał już długo, bo od wiosny. Dla kasy, której nie była w stanie uratować żadna inna kasa, to ostateczny ratunek przed upadłością. SKOK Jaworzno to nie tak mała instytucja – koniec marca ubiegłego roku miała 373 mln zł aktywów i aż 44 mln zł ujemnych funduszy własnych oraz 406 mln zł depozytów. Problemy finansowe ma od dawna, na początku sierpnia 2016 r. KNF wprowadziła do niej zarządcę komisarycznego.

Od objęcia przez KNF nadzoru nad sektorem jesienią 2012 r. liczba kas zmniejszyła się o 22, w tym 11 upadło, dziewięć zostało przejętych przez banki, jedna kasa została przejęta przez inną, a dwie połączyły się.

Ostatnio upadłości było jednak zdecydowanie mniej, bo do ratowania kas angażowano właśnie banki. W maju okazało się, że BGŻ BNP Paribas przejmie upadający SKOK Rafineria (143 mln zł aktywów) a jesienią, że Millennium uratuje SKOK Piast (187 mln zł aktywów i 202 mln zł depozytów).

Sytuacja sektora kas spółdzielczych jest słaba i systematycznie ubywa kas. Od 2014 r. problemy SKOK kosztowały Bankowy Fundusz Gwarancyjny już 4,44 mld zł. Poza tym fundusz udzielił bankom wsparcia na przejęcie pięciu kas w postaci dotacji wartych 458 mln zł.

- W wyniku przejęcia SKOK „Jaworzno” Alior Bank powiększy swoją bazę o ponad 100 tysięcy nowych klientów. Dotychczasowe doświadczenia z restrukturyzacjami SKOK-ów dowodzą, że bank potrafi nawiązywać długofalowe relacje z członkami kas. Dla przykładu, ponad 70 proc. członków Powszechnej SKOK w Knurowie zaufało naszym produktom oraz usługom i do dziś są naszymi klientami. W tym konkretnym przypadku pozostało z nami 95 proc. właścicieli depozytów, zaś saldo przejętych kredytów wzrosło o blisko 60 proc. – mówi Krzysztof Bachta, wiceprezes kierujący pracami zarządu Alior Banku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA