fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Zwycięstwo nad bolszewikami również w 3D

materiały prasowe
Premiery licznych produkcji filmowych uświetnią stulecie Bitwy Warszawskiej.

Film „Wiktoria 1920” to wyjątkowa produkcja fabularna zrealizowana w technologii VR 360 stopni 3D. Dzięki goglom VR widzowie będą mieli okazję przenieść się w czasie do 1920 roku i wziąć udział w niezwykłej misji dostarczenia meldunku do biura szyfrów na Cytadeli, stając się częścią grupy specjalnej składającej się ze studenta Janka Węgielskiego (w tej roli Dariusz Pieróg), ułana Władysława Brończaka (Szymon Mysłakowski) oraz pilota Eskadry Kościuszkowskiej, Meriana C. Coopera (Patryk Szwichtenberg). Wraz z kompanami widz podróżuje samolotem, skacze ze spadochronem, ucieka przed bolszewikami, bierze udział w walkach i snuje plany na powojenną przyszłość. Film  będzie mógł obejrzeć w Internecie każdy użytkownik gogli VR – w tym prostych gogli cardboard. Premiera zaplanowana jest na 14 sierpnia w Muzeum Narodowym w Warszawie, internetowa miesiąc później.

- Obserwując reakcje widzów, którzy oglądali pierwszy polski film fabularny VR, wyprodukowany przez NCK pt. „Kartka z Powstania”, nie mam wątpliwości, że „Wiktoria 1920” zachwyci widzów młodych, jak i starszego pokolenia, w Polsce i za granicą - mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, producenta.

Biuro Programu „Niepodległa” planuje również pokazy stacjonarne na specjalnych goglach VR w ramach Wirtualnego Teatru Historii w różnych miejscowościach w całej Polsce.

Instytut Adama Mickiewicza zaprezentuje film „The Miracle You've Never Heard Of”, który będzie dystrybuowany w mediach społecznościowych (Twitter, Facebook, Youtube) z wykorzystaniem kont Instytutu, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz partnerów. Anglojęzyczny film jest elementem kampanii, której celem jest uświadomienie zagranicznemu odbiorcy nie tyle samego faktu historycznego, co ogromnego znaczenia Bitwy Warszawskiej dla Europy i zachowania europejskich wartości. Autorem jest Stefan Tompson, popularyzator historii polskiej, twórca angielskojęzycznych viralowych spotów, producent filmu dokumentalnego „Oni budowali nasze szczęście” - o prześladowaniu przedsiębiorczości i własności prywatnej w PRL.

Bazą „Portretu przeszłości 1920” są archiwa filmowe, zarówno polskie jak i zagraniczne, archiwów, a jego esencją komentarz wybitnych polskich historyków zajmujących się dwudziestoleciem międzywojennym. Wśród zaproszonych ekspertów są prof. Andrzej Nowak, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wiesław Wysocki, ks. prof. Waldemar Graczyk, dr Bohdan Urbankowski, dr Adam Buława. Komentarz historyków uzupełniają cytaty z relacji świadków i uczestników tamtych wydarzeń, Stefana Żeromskiego, Władysława Broniewskiego, Izaaka Babla, Lorda D’Abernona, Charlesa DeGaulle’a, a także ówczesnej prasy, polskiej i zagranicznej. W filmie obejrzymy też nigdy nie publikowane Radzieckie Kroniki Propagandowe z tamtej wojny oraz galerię plakatów i materiałów agitacyjnych. Reżyseria Robert Wichrowski. Emiska w sobotę w Jedynce.

Zwieńczeniem głównych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej będzie uroczysta premiera filmu „Wojna światów” w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego w niedzielę. To epicka opowieść oparta na zrekonstruowanych oraz pokolorowanych materiałach archiwalnych pozyskanych z archiwów z całego świata. Twórcy prezentują oryginalne i nieznane dotychczas relacje uczestników i świadków wydarzeń, unikalne filmy archiwalne, zdjęcia, rozkazy, zapisy rozszyfrowanych tajnych raportów, pamiętniki i nagrania radiowe. Narrację wspierają historyczne inscenizacje oraz materiały graficzne. „Wojnę światów” pokaże w niedzielę Jedynka.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA