fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

Polskie leki chętnie wybierane

Bloomberg
60 proc. Polaków jest zdania, że wśród leków dostępnych w kraju powinny przeważać leki rodzimej produkcji – wynika z badań Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF). Ale i coraz więcej boi się, że w aptekach zabraknie leków.

Taką obawę podziela 45 proc. Polaków. W 2013 roku było to tylko 32 proc. Aż 74 proc. tej grupy doświadczyło takiej sytuacji.

- Braki w aptekach niszczą poczucie bezpieczeństwa pacjentów. Chory nie może martwić się, czy potrzebny lek będzie dostępny. Taki strach dewastuje psychikę i pogarsza stan zdrowia. Obowiązkiem resortu zdrowia jest więc zapewnienie Polakom dostępu do leków i zagwarantowanie ciągłości ich dostaw. Mając własny przemysł farmaceutyczny, dla którego polski rynek jest priorytetowy, rząd powinien wspierać jego rozwój – podkreśla przedstawiciel organizacji pacjenckich Szymon Chrostowski, przewodniczący Polskiej Grupy Sterującej All.Can.

Polacy mają zaufanie do produkowanych w kraju leków i chcą się nimi leczyć, wynika z badań PZPPF. Prawie połowa, jeśli ma do wyboru tańszy lek sprowadzony z Azji, wybierze nieco droższy krajowy. Łączy się to z przekonaniem o jakości rodzimych leków – 60 proc. badanych ocenia ją jako wysoką.

- To jasny sygnał dla rządzących, że powinniśmy wspierać rozwój tego przemysłu. Bezpieczeństwo lekowe może być zagwarantowane poprzez produkcję w kraju, bo lokalny rynek zawsze będzie priorytetowy dla krajowych firm. Dlatego zabiegamy o instrumenty wspierające rozwój krajowych producentów leków – mówi Katarzyna Dubno, wiceprezes PZPPF.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA