fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

#RZECZoBIZNESIE: Katarzyna Guzek: W kolejnej dekadzie musimy zupełnie zrezygnować z węgla

tv.rp.pl
Musimy powstrzymać wzrost średniej globalnej temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Inaczej czeka nas katastrofa ekologiczna – mówi Katarzyna Guzek, Greenpeace Polska, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Gość przyznała, że rosnące ceny energii to nie jest zaskoczenie. - Wiedzieliśmy o tym od kilku lat. Jest to efekt wieloletnich zaniedbań w sektorze elektroenergetycznym. Poza tym strategia energetyczna jest budowana bardzo krótkowzrocznie - tłumaczyła Guzek.

Podkreśliła, że nie ma w Polsce sensownej wizji energetyki. - U nas nie rozwija się energetyka odnawialna, bo polskie prawo jej nie wspiera. Nic nie wskazuje na to, żeby w niedalekiej przyszłości miało się coś wybitnie zmienić – prognozowała.

- W Polsce bardzo dużo dopłacamy do energii z węgla – dodała.

Przyznała, że krótkoterminowo nie da się z tym nic zrobić. - Dopiero jak mówimy o kolejnych 10 latach. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu mówi, że musimy powstrzymać wzrost średniej globalnej temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Inaczej czeka nas katastrofa ekologiczna - przypomniała Guzek.

- Zobowiązania redukcyjne, które mamy teraz na stole sprawią, że świat podąży do wzrostu globalnego ocieplenia na poziomie 3 stopni Celsjujsza. Naukowcy wyraźnie mówią, co trzeba zrobić, żeby nie dopuścić do katastrofy klimatycznej. Trzeba zrezygnować ze spalania węgla. W skali świata, do 2030 r. musimy spalać mniej węgla aż o 66 proc. - dodała.

Zaznaczyła, że Unia Europejska musi wykonać ten wysiłek wcześniej niż cały świat. - Najlepiej gdybyśmy ograniczyli spalanie węgla, zwłaszcza w produkcji energii elektrycznej do wspomnianego roku do zera. W kolejnej dekadzie musimy zupełnie zrezygnować z węgla – mówiła Guzek.

Szczyt klimatyczny

Guzek zaznaczyła, że na polskim rządzie, jako na gospodarzu tego szczytu, spoczywa dodatkowe obciążenie, żeby to, co zostanie wypracowane przeszło do historii. - Rząd powinien na serio podejść do wspomnianego wcześniej raportu. Nie słyszałam żadnego stanowiska związanego z tym raportem – mówiła.

- Dobrze, gdyby Polska, zamiast zniechęcać UE do bycia liderem klimatycznym, bardziej ją wsparła w tych działaniach. Na razie polski rząd ciągle dąży do tego, żeby ambicje klimatyczne osłabiać – dodała.

Podnoszenie efektywności energetycznej

W Polsce można by zaoszczędzić 3 tys. MW dzięki podniesieniu efektywności energetycznej, tyle co mogłaby wytworzyć elektrownia atomowa.

- Na poziomie każdego gospodarstwa domowego można zrobić audyt energetyczny. Trzeba sprawdzić, gdzie energii elektrycznej zużywamy więcej. To byłby pierwszy krok. Jeżeli każde gospodarstwo zaoszczędziłoby troszkę to w skali Polski robi się tego bardzo dużo - oceniła Guzek.

- W skali makro program modernizacji budynków zaproponowany przez premiera Morawieckiego jest bardzo dobrym kierunkiem – dodała.

Guzek podkreśliła, że jeżeli będziemy mieli rozproszoną energetykę opartą na odnawialnych źródłach energii, to straty na przesyle będą znacznie mniejsze.

- Najlepiej gdyby to była energetyka obywatelska, w rękach spółdzielni energetycznych albo nas samych. Gdybyśmy mogli produkować sobie energię na własny użytek, a nadwyżki odprowadzać do sieci przesyłowej. To byłby idealny system. Nie nie stoi na przeszkodzie, żeby go wprowadzić – oceniła.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA