fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Rosja winem kusi separatystów

123rf.com
Moskwa zezwoliła na import wina z Gagauzji, ciążącego ku Rosji regionu Mołdawii. Decyzja zapadła zaledwie kilka dni po tym jak Mołdawia podpisała z UE porozumienie o strefie wolnego handlu, które parlament autonomicznej prowincji podważa.

Rosyjska agencja ochrony konsumentów (Rospotrebnadzor) poinformowała, że wydała pozwolenie na import wina mołdawskiego od pięciu producentów: IM Kazayak-Vin S.A., SC Invinprom SRL, SP Vinaria Bostavan oraz OOO AO Tomai Vinex i OOO Shardrisvin. Wszystkie winiarnie znajdują się na terenie regionu autonomicznego Gagauzji.

Rospotrebnadzor nie wykluczył wydania zezwolenia kolejnym mołdawskim producentom z regionu Gagauzji.

Kilka dni temu szefowa regionu Irina Vlah poinformowała, że Moskwa pomoże "lokalnym farmerom przetrwać kryzys". Rosjanie będą importować z Gagauzji m.in.jabłka, gruszki, brzoskwinie, morele, czereśnie, nektarynki, śliwki i borówki.

W listopadzie 2013 roku, po parafowaniu przez Mołdawię, umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską parlament Gagauzji uchwalił przeprowadzenie referendum sprawdzającego, czy ludność chce integracji z Unią Europejską czy tworzoną przez Rosję unią celną. Władze Mołdawii zablokowały referendum, obawiając się, że Gagauzja podzieli los Naddniestrza, które de facto uniezależniło się od Kiszyniowa.

Rosja wprowadziła ograniczenia na import owoców i warzyw z Gagauzji w zeszłym roku, stawiając lokalnych farmerów w trudnej sytuacji, ponieważ większość ich produkcji szła na rynek rosyjski. Mołdawia była drugim co do wielkości eksporterem jabłek do Rosji, zaraz po Polsce.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA