fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Afrykę czeka masowe wymieranie roślin?

Winfried Bruenken (Amrum) [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]
Co trzeciej roślinie tropikalnej w Afryce grozi wyginięcie - wynika z najnowszych badań prowadzonych przez zespół pod kierownictwem dr. Thomasa Couvreura z Francuskiego Instytutu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.

Na dużych obszarach zachodniej Afryki, w Etiopii i w częściach Tanzanii oraz DR Konga wyginięciem zagrożonych jest niemal 40 proc. gatunków tamtejszych roślin.

Zagrożone wyginięciem są zarówno różne gatunki drzew, jak i krzewów, czy ziół - czytamy w BBC.

Roślinom zagrażają karczowanie, wzrost liczby mieszkańców i zmiany klimatyczne.

- Bioróżnorodność zapewnia niezliczone zyski dla ludzkości, utrata bioróżnorodności zagraża naszej przyszłości - ostrzega dr Couvreur.

Wyniki badań jego zespołu opublikowano w "Science Advances". Oparte są na metodzie szacowania zagrożenia wyginięciem. Badacze zbadali zagrożenie wyginięciem ponad 20 tys. rodzajów roślin.

Okazało się, że 33 proc. z nich zagraża wyginięcie, kolejne 33 proc. to rośliny rzadkie, którym wyginięcie będzie grozić w przyszłości.

To efekt przede wszystkim działań człowieka, takich jak wylesianie, czy zmiany sposobu użytkowania ziemi. Roślinom zagraża też wzrost populacji i rozwój gospodarczy, a także zmiany klimatyczne.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA