fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Apokalipsa owadów postępuje. Życie na Ziemi zagrożone

Slack Adobe
Wciąż postępująca, a niezauważalna apokalipsa owadów powinna zabrzmieć sygnałami alarmowymi na całym świecie - twierdzą autorzy raportu opublikowanego w Wielkiej Brytanii.

Raport, opracowany przez brytyjskich ekologów, ostrzega, że od lat 70. ubiegłego wieku na Ziemi zginęła połowa znanych gatunków owadów.

Kolejnym 40 procentom z miliona pozostałych grozi wyginięcie.

Tylko jeśli chodzi o pszczoły i osy, w ostatnim stuleciu wyginęły 23 gatunki tych owadów. W ciągu ostatnich 25 lat z kolei podwoiła się ilość stosowanych w uprawach pestycydów.

Raport, który dotyczy ogólnie populacji owadów na całym świecie, precyzyjnie skupia się na sytuacji gatunków w Wielkiej Brytanii.

Naukowcy oceniają, że od połowy lat 70. XX wieku populacja brytyjskich motyli spadła o 77 procent, a ogólnie owadów - o 46 procent.

Wymieranie owadów wpływa również na stan innych gatunków - na przykład muchołówki, niewielkiego ptaka z rządu wróblowatych. Jej populacja w Wielkiej Brytanii od 1967 roku spadła o 93 procent.

Według prof. Dave'a Goulsona z uniwersytetu w Sussex, jednego z autorów raportu dla Wildlife Trusts, dane sa przerażające. Jego zdaniem dowody na radykalne zmniejszanie się populacji owadów są niepodważalne, a będzie to miało poważne konsekwencje dla życia na Ziemi.

- Bardzo mnie martwi opinia, że potrzebujemy dodatkowych, długoterminowych badań, aby mieć pewność co do stanu kondycji owadów. Ale nie możemy czekać kolejnych 25 lat. Będzie za późno - mówił prof. Goulson.

Naukowiec jest przekonany, że apokalipsę owadów można zatrzymać poprzez reorganizację miejskich parków i ogrodów, gdzie można zorganizować miejsca przyjazne dla owadów. Największym zagrożeniem jest jednak rolnictwo.

- 70 proc. Wielkiej Brytanii to tereny uprawne. Bez względu na to, ile parków i ogrodów uczynimy przyjaznymi dla owadów, jeśli 70 proc. terenów wiejskich pozostanie im wroga, apokalipsa nastąpi - twierdzi prof. Goulson.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA