fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Finlandia: Ekolodzy przerobili zdjęcie - niedźwiedź nie pływał na krze

WWF Finlandia
Fiński oddział pozarządowej organizacji ekologicznej WWF przeprosił za wykorzystanie przerobionego zdjęcia niedźwiedzia polarnego, który wraz ze swoim młodym stoi na niewielkiej krze unoszącej się na wodach morza. W rzeczywistości na oryginalnym zdjęciu niedźwiedzie stoją na wielkim lodowcu, a wokół nich nie widać ani śladu wody - informuje fiński nadawca publiczny, yle.fi.

Jednocześnie dyrektor WWF Finlandia ds. komunikacji, Anne Brax podkreśla, że zdjęcie zostało wykorzystane jako "narzędzie marketingowe", które miało zwrócić uwagę na problem zmian klimatycznych w rejonach arktycznych, a nie jako zdjęcie informacyjne.

Zdjęcie wykorzystano w ramach kampanii zbierania środków na walkę ze zmianami klimatu. Stanowi ono przeróbkę zdjęcia fotografa przyrody, Stevena Kazlowskiego. Na przerobionym zdjęciu niedźwiedź polarny wraz z młodym stoi na krze pośrodku morza a podpis pod zdjęciem brzmi: "czyste szaleństwo z ociepleniem klimatu".

Jako pierwszy o tym, że zdjęcie jest spreparowane poinformował fiński tabloid "Iltalehti". Anne Brax w rozmowie z yle.fi przyznaje się do tego, że zdjęcie zostało przerobione, ale dodaje, że nie miało ono celu informacyjnego.

Brax podkreśla, że tak przerobione zdjęcia często są wykorzystywane w marketingu, aby "podkreślić przekaz obrazem".

- W naszej kampanii hokeiści, niedźwiedzie polarne i Lapończycy zostali pokazani na tej samej krze, aby zasygnalizować, że powinniśmy ocalić nasze śnieżne i mroźne zimy - dodaje.

Brax zapewnia też, że zdjęcie pochodzi z międzynarodowej bazy zdjęć dostępnej WWF.

Jednocześnie przedstawicielka WWF przyznaje, że organizacja popełniła błąd uznając, że zdjęcie nie będzie traktowane jako materiał informacyjny.

- Głęboko tego żałujemy - mówi. Przyznaje, że zdjęcie powinno być lepiej oznaczone, tak aby nikt nie miał wątpliwości, że zostało przerobione.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA