Reklama
Rozwiń

Greta Thunberg popłynie do USA zeroemisyjnym jachtem

Greta Thunberg, młoda działaczka ekologiczna, wyrusza w środę do Nowego Jorku na szczyt ONZ na pokładzie zeroemisyjnego jachtu dowodzonego przez potomka monakijskiej rodziny książęcej.

Aktualizacja: 14.08.2019 09:24 Publikacja: 14.08.2019 09:10

Greta Thunberg popłynie do USA zeroemisyjnym jachtem

Foto: AFP

qm

16-letnia Szwedka, której strajk szkolny zainspirował dzieci na całym świecie do protestów przeciwko bezczynności polityków w sprawie globalnego ocieplenia, odmawia latania ponieważ jej zdaniem samoloty sa odpowiedzialne za zbyt wysoką emisję dwutlenku węgla. Aktywistka uda się jednak do Nowego Jorku, aby uczestniczyć we wrześniowych rozmowach w siedzibie ONZ - wraz ze swoim ojcem oraz filmowcem, który ma dokumentować podróż, popłynie do USA na pokładzie jachtu Malizia II.

18-metrową łódź kierują: Pierre Casiraghi, wiceprezydent Monaco Yacht Club i członek rodziny rządzącej księstwem, oraz niemiecki żeglarz dookoła świata Boris Herrmann.

Podróż potrwa około dwóch tygodni - jacht może podróżować z prędkością około 35 węzłów (70 kilometrów na godzinę), ale przez większość czasu będzie płynął pod wiatr, więc będzie poruszał się wolniej. - Celem jest bezpieczne dotarcie do Nowego Jorku - powiedział Herrmann agencji AFP.

Jacht jest przeznaczony do wyścigów, z wyposażeniem, które unosi go nad wodą w celu szybszego i płynniejszego płynięcia. Pod pokładem panują jednak dość spartańskie warunki - łódź wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt nawigacyjny, pokładowe laboratorium oceaniczne do monitorowania poziomów CO2 w wodzie oraz tylko cztery prycze. Herrmann i Casiraghi będą dzielić jedną, śpiąc na zmianę.

- Nie można prosić o wiele, jeśli można żeglować przez Atlantyk za darmo - komentowała warunki na jachcie Greta Thunberg. - Jestem wdzięczna za to, co mam - dodała.

Toaleta to niebieskie plastikowe wiadro z biodegradowalną torbą, którą można wyrzucić za burtę, a posiłkami będą liofilizowane paczki wegańskich potraw zmieszanych z wodą podgrzaną na małym piecu gazowym. Łódź wyposażona jest też w panele słoneczne oraz dwa generatory wodne, które razem zapewniają całą energię elektryczną potrzebną na pokładzie.

Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach