fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Wielka Brytania: Samochody spalinowe znikną do 2030 roku?

stock.adobe.com
Komitet ds. zmian klimatu (CCC), niezależnego organu doradczego brytyjskiego rządu, władze Wielkiej Brytanii nie są przygotowane na wzrost średnich temperatur o 2 stopnie Celsjusza, ani - tym bardziej - na wzrost o 4 stopnie Celsjusza - informuje Sky News.

Komitet ds. zmian klimatu ostrzega, że rząd nie ma spójnego planu, by poradzić sobie z kryzysem klimatycznym, a ambitny cel postawiony przed Wielką Brytanią przez ustępującą premier Theresę May (do 2050 roku Brytyjczycy mają zredukować do zera emisję gazów cieplarnianych) nie zostanie zrealizowany, jeśli rząd nie wdroży radykalnych, nowych działań w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy.

Stojący na czele CCC lord John Deben stwierdził, że byłoby "wielkim wstydem dla rządu i kraju", gdyby nie udało się zrealizować celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera przed 2050 rokiem.

Z raportu CCC wynika, że - mimo ambitnych zobowiązań rządu - władze Wielkiej Brytanii nie podejmują działań, które miałyby sprawić, że cele te zostałyby zrealizowane.

W ubiegłym roku Komitet przedstawił rządowi 25 rekomendacji dotyczących zmian w polityce, które miałyby przyspieszyć redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Spośród tych rekomendacji wdrożono tylko jedną - zapewniono, że Wielka Brytania, również po brexicie, nadal będzie brała udział w systemie handlu emisjami CO2 w ramach UE.

W przypadku 10 rekomendacji rząd nie podjął żadnych działań w kierunku wskazanym przez CCC.

Dyrektor wykonawczy CCC, Christ Stark stwierdził, że w wielu dziedzinach "rząd nie stworzył nawet planu radzenia sobie z ryzykiem wynikającym z przygotowanej wcześniej przez siebie oceny ryzyka".

- Ustanowiliśmy cel. To świetnie, ale nie jest to magiczne rozwiązanie (problemów) - dodał.

Raport CCC wzywa do ambitniejszego działania na wielu polach. Wynika z niego, że z ulic Wielkiej Brytanii do 2030 roku powinny zniknąć samochody spalinowe i diesle. Brytyjczycy powinni także całkowicie zrezygnować z ogrzewania domów gazem.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA