Jak podaje włoska agencja prasowa ANSA, najnowszym krokiem przyjaznym środowisku, który podjął Watykan, jest wprowadzenie zakazu sprzedaży artykułów jednorazowego użytku, takich jak kubki, talerze, sztućce, czy torebki. 

Rafael Ignacio Tornini, szef watykańskich służb ochrony zieleni i oczyszczania, zakłada, że do końca bieżącego roku Watykan będzie całkowicie wolny od jednorazowego plastiku.

Watykan jest także wzorem do naśladowania w dziedzinie segregacji odpadów. Biorąc pod uwagę realizację europejskich standardów, jest nawet rekordzistą. Jak powiedział Tornini w rozmowie z agencją ANSA, w pierwszych sześciu miesiącach tego roku segregacji poddano 98 proc. specjalnych odpadków w tak zwanym eko-centrum, które utworzone zostało trzy lata temu. - Celem jest dojście w 2020 roku do 0 procent tych niesegregowanych - zaznaczył. 

Co więcej, bardzo dobre wyniki zanotowano również w dziedzinie segregacji normalnych odpadków miejskich. W roku 2016 było to 35 procent. Obecnie, 55 proc. Szef służb komunalnych podkreślił, że celem jest dojście do 75 proc. segregacji śmieci.

Odpady mokre, czy krzaki lub gałęzie pochodzące z Ogrodów Watykańskich trafiają do kompostownika.