fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Pentagon emituje więcej gazów cieplarnianych niż Portugalia

AFP
Badania wykazały, że w 2017 roku Pentagon wyemitował 59 mln ton dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. To więcej niż wiele uprzemysłowionych państw.

Stany Zjednoczone wytwarzają więcej gazów cieplarnianych poprzez swoje operacje wojskowe niż uprzemysłowione kraje takie jak Szwecja czy Portugalia - twierdzą naukowcy.

Pentagon, który kieruje amerykańską armią, wyemitował w 2017 roku 59 mln ton dwutlenku węgla. Emisja ta była każdego roku większa od wyników wielu innych państw - przekazali eksperci z Uniwersytetu Browna.

Gdyby amerykańskie wojsko było oddzielnym państwem, znajdowałoby się na 55. miejscu światowego rankingu - powiedziała Neta Crawford autorka badania, politolog z Uniwersytetu w Bostonie. Stany Zjednoczone zajmują w tym rankingu drugie miejsce. Więcej gazów cieplarnianych produkują tylko Chiny.

Najwięcej energii - 70 proc., pochłaniało korzystanie i przenoszenie wojsk i broni, do którego wykorzystuje się paliwo lotnicze i napędowe.

Crawford podkreśliła, że Pentagon znacznie zmniejszył zużycie paliwa od 2009 roku, dzięki zwiększeniu wydajności swoich pojazdów oraz przejście na czystsze źródła energii w bazach.

Pentagon nie skomentował wyników raportu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA