fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Kiedy planować urlop lub wolne na dziecko - kalendarz roku szkolnego 2019/2020

Adobe Stock
Nowy rok szkolny rozpocznie się w poniedziałek 2 września 2019 r. i potrwa do 26 czerwca 2020. W międzyczasie szykuje się kilka dłuższych i krótszych przerw w zajęciach szkolnych - to wtedy rodzice mogą planować urlopy z dziećmi.

Niektórzy jeszcze podczas letnich wakacji planują wyjazdy na narty. Jeśli mają dzieci  w wieku szkolnym, zwykle chcą dostosować terminy urlopów do terminów ferii i przerw świątecznych w szkole. Pomoże im w tym kalendarz roku szkolnego. Powinni do niego zajrzeć także organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży oraz wszyscy przedsiębiorcy, którzy czerpią zyski z turystyki rodzinnej.

Najważniejsze przerwy w zajęciach dydaktyczno-wychowawczych wyznaczają przepisy dwóch rozporządzeń ministra edukacji w sprawie organizacji roku szkolnego: z 18 kwietnia 2002 r.  (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.)  oraz z 11 sierpnia 2017 r.   (Dz. U. poz. 1603).

Sporo wolnego już w grudniu

Początek nowego roku szkolnego przypada w tym roku na poniedziałek 2 września. Rodzice nie powinni zostawiać na ostatni moment zakupu tornistrów, kapci, zeszytów ani strojów na wf, gdyż 1 września przypada niedziela niehandlowa. Niedzielną wyprawę po szkolną wyprawkę można zaplanować na 25 sierpnia.

Następna dłuższa przerwa w szkołach rozpocznie się dopiero przed wigilią Bożego Narodzenia. To tzw. zimowa przerwa świąteczna. Potrwa od poniedziałku 23 grudnia do wtorku 31 grudnia 2019 r. Doliczając poprzedzający ją weekend, nasze dzieci i ich nauczyciele dostają w sumie 11 dni wolnego od szkolnych zajęć. A pracujący rodzice muszą być liczyć się z koniecznością wzięcia urlopu, bo między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem szkoły nie mają obowiązku organizować zajęć wychowawczo-opiekuńczych ani zapewniać opieki świetlicowej.

Niewykluczone, że część szkół przedłuży przerwę świąteczną i zajęcia rozpoczną się dopiero 7 stycznia 2020 r. Dyrektorzy szkół mogą tak zdecydować,  żeby dzieci nie musiały wracać do szkoły na dwa dni między Nowym Rokiem a  Świętem Trzech Króli, które przypada w poniedziałek 6 stycznia 2020 r.

Ferie zaraz po Świętach

Terminy ferii zimowych od lat są różne dla poszczególnych województw. Dzieci z pięciu rozpoczną odpoczynek niedługo po zakończeniu przerwy zimowej  Oto terminy dla wszystkich wojewodztw:

13 - 26 stycznia 2020 r. - woj. lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;

20 stycznia - 2 lutego 2020 r. - woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie;

27 stycznia - 9 lutego 2020 r. - woj. kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;

10 - 23 lutego 2020 r. - woj. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Długa przerwa na Wielkanoc

Tradycyjnie już szkoły nie pracują w okolicach Świąt Wielkanocnych. I choć w 2020 Święta przypadają tylko 12 i 13 kwietnia, to uczniowie i nauczyciele będą odpoczywać aż przez 6 dni. Przerwa wiosenna obejmuje bowiem  także całe triduum paschalne rozpoczynające się w czwartek 9 kwietnia. Niestety, dla rodziców nie są to dni wolne od pracy.

Będą też musieli zapewnić opiekę pociechom tuż po Świętach, czyli we wtorek 14 kwietnia, bo zgodnie z informacją na stronie MEN zajęcia szkolne zaczną się dopiero 15 kwietnia.

Wakacje trochę później

Koniec zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2019/2020 nastąpi w piątek 26 czerwca 2020 r. Ten rok szkolny będzie zatem o tydzień dłuższy niż poprzedni, który zakończył się 19 czerwca. Stało się tak dzięki temu, że 20 czerwca wypadało Boże Ciało i rząd zdecydował się przyśpieszyć zakończenie roku szkolnego. W 2020 r. nie ma na to szans - Boże Ciało wypada w czwartek 11 czerwca.

Kalendarz roku szkolnego 2019/2020 wskazuje także daty zakończenia zajęć w programowo najwyższych klasach (semestrach) w szkołach średnich:

3 stycznia 2020 r. - zakończenie zajęć w liceach ogólnokształcących dla dorosłych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutego;

31 stycznia 2020 r. - zakończenie zajęć w klasach (semestrach) programowo najwyższych w branżowych szkołach I stopnia, szkołach policealnych, w szkołach dla dorosłych (z wyjątkiem szkół wymienionych w pkt 8) i w oddziałach dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutego;

24 kwietnia 2020 r. - zakończenie zajęć w klasach (semestrach) programowo najwyższych w szkołach ponadpodstawowych (z wyjątkiem szkół wymienionych w pkt 8 i 9), w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września.

Nie są jeszcze znane terminy przypadających w nowym roku szkolnym egzaminów: ósmoklasisty i maturalnego, a także egzaminu zawodowego i potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Zostaną ogłoszone, gdy ustali je dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA