fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Morawiecki w Brukseli: Czechy zgodziły się wycofać wniosek do TSUE

Mateusz Morawiecki
PAP/EPA
W czasie szczytu Rady Europejskiej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Czech, Andrejem Babiszem. Po spotkaniu poinformował, że strona czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE ws. wydobycia węgla w kopalni Turów.

Wcześniej TSUE nakazało Polsce zaprzestanie wydobycia węgla w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sporu między Polską a Czechami w tej sprawie. TSUE uznał, że podnoszone przez Czechy zarzuty wobec Polski, dotyczące skutków wydobycia węgla w Turowie dla strony czeskiej, uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych.

Jeśli Czechy wycofają swój wniosek do TSUE środek tymczasowy orzeczony przez Trybunał nie będzie musiał być stosowany.

Morawiecki po spotkaniu z Babiszem w Brukseli stwierdził, że Polska "zgodziła się na powołanie komisji eksperckiej, która będzie badała kwestie środowiskowe związane z odkrywką".

- PGE przeprowadzi do końca inwestycje ekranu doziemnego, który będzie przynajmniej do pewnego stopnia eliminował odpływ wody - dodał.

- Mając na uwadze zacieśnienie transgranicznej współpracy z Czechami wydaje się, że jesteśmy już bardzo bliscy porozumienia. W wyniku tego porozumienia Czechy zgodziły się wycofać wniosek do TSUE - oświadczył premier w Brukseli.

- Porozumienie z Czechami zakłada wieloletnie projekty z udziałem strony polskiej w wysokości do 45 mln euro, współfinansowanie tych projektów przez stronę polską. W tym udział budżetu państwa polskiego, jak i samorządów i spółki PGE - dodał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA