fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Igrzyska okazją do wznowienia dialogu USA z Kim Dzong Unem?

Kim Dzong Un
AFP
Prezydent Korei Południowej, Moon Jae-in stwierdził, że igrzyska olimpijskie w Tokio mogą być szansą wznowienia rozmów pomiędzy Koreą Północną i USA oraz Koreą Północną i Japonią i między obiema Koreami.

Moon Jae-in zapewnił też, że Korea Południowa będzie współpracować z Japonią przy organizacji Igrzysk Olimpijskich, które pomogłyby obu krajom w łagodzeniu gospodarczych skutków pandemii koronawirusa.

Relacje Korei Północnej z Koreą Południową i Japonią pogorszyły się, po załamaniu się rozmów USA z Koreą Północną dotyczących denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Korea Południowa liczy jednak, że igrzyska w Tokio, podobnie jak zimowe igrzyska olimpijskie z 2018 roku, będą okazją do ożywienia relacji dyplomatycznych z Koreą Północną, która w ostatnim roku odcięła się od świata zewnętrznego w związku z pandemią koronawirusa.

- Igrzyska zaplanowane na ten rok mogą być okazją do dialogu pomiędzy Koreą Południową i Japonią, Koreą Południową i Północną, Koreą Północną i Japonią oraz Koreą Północną i USA - powiedział Moon w Seulu przemawiając z okazji święta niepodległości.

- Liczę, że zarówno Korea, jak i Japonia, będą w stanie odbudować swoje gospodarki, które zostały dotknięte (skutkami) pandemii COVID-19 i wspólnie stworzyć nowy ład w pocovidowej epoce - dodał Moon Jae-in.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA