fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Mosbacher: Dla Chin jesteście bramą do Europy Zachodniej

Fotorzepa/ Robert Gardziński
- Następna dekada będzie należała do Europy Środkowo-Wschodniej, nie do Zachodu. Cały wzrost będzie zaczynał się właśnie tu. Jesteście bramą do Europy Zachodniej dla Chin – powiedziała Polsat News Georgette Mosbacher, odchodząca ambasador USA w Polsce.

W ubiegłym miesiącu Georgette Mosbacher informowała, że z dniem 20 stycznia złożyła rezygnację z pełnionej funkcji. Tego dnia odbędzie się zaprzysiężenie Joe Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Mosbacher zamierza wyjechać z Polski. Swą misję dyplomatyczną rozpoczęła w drugiej połowie 2018 r.

Czytaj także: Prezydent Duda odznaczył Georgette Mosbacher

W rozmowie z Polsat News odchodząca ambasador powiedziała, że będzie działała w Radzie Atlantyckiej. - Będę związana z Inicjatywą Trójmorza. Na tym zamierzam się skupić - zadeklarowała informują, że rozważa napisanie książki o swych działaniach w służbie publicznej.

Georgette Mosbacher oceniła, że osiągnięcia Polski z ostatnich 30 lat być może nie mają precedensu w historii. - Zbudowano silną klasę średnią i pełną energii demokrację - zaznaczyła dodając, że Polacy powinni częściej opowiadać światu o tym, co osiągnęli, "bo żaden innych kraj nie był w stanie tego dokonać".

Zdaniem ambasador USA, Polska nie powinna "przesadzać z odpowiedzią na pewne historyczne sprawy", które jej przeciwnicy "próbują rozdmuchiwać". - Polska ma wtedy tendencję do przesadnego reagowania, a dysponuje potężną siłą - oceniła Mosbacher.

- Następna dekada będzie należała do Europy Środkowo-Wschodniej, nie do Zachodu. Cały wzrost będzie zaczynał się właśnie tu. Jesteście bramą do Europy Zachodniej dla Chin – podkreśliła.

W rozmowie z Polsat News Georgette Mosbacher odniosła się też do prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. - To porządny człowiek, bardzo doświadczony, będzie dobrym prezydentem, a nasz kraj się zjednoczy - powiedziała.

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA