Meksyk reaguje na deklarację Trumpa ws. karteli. Chce rozmów

Ministerstwo spraw zagranicznych Meksyku wyraziło wolę szybkiego spotkania z przedstawicielami Departamentu Stanu USA po deklaracji prezydenta Donalda Trumpa w sprawie uznania meksykańskich karteli narkotykowych za organizacje terrorystyczne.

Aktualizacja: 27.11.2019 08:58 Publikacja: 27.11.2019 08:47

Władze Meksyku zapewniają, że problem zorganizowanej przestępczości rozwiążą samodzielnie. Na zdjęci

Władze Meksyku zapewniają, że problem zorganizowanej przestępczości rozwiążą samodzielnie. Na zdjęciu: funkcjonariusze biorący udział w poszukiwaniach dwóch mężczyzn porwanych w pobliżu wulkanu Xinantécatl

Foto: AFP

Pytany przez dziennikarza Billa O'Reilly'ego czy Stany Zjednoczone uznają kartele narkotykowe z Meksyku za organizacje terrorystyczne, prezydent USA stwierdził: - Oczywiście.

- Pracowałem nad tym przez ostatnie 90 dni. Uznanie nie jest takie proste, to cały proces i jesteśmy w trakcie tego procesu - dodał Donald Trump.

Członkowie organizacji terrorystycznych nie mają prawa wjazdu na terytorium USA, a jeśli już się w tym kraju znajdują, mogą zostać deportowani. Środki osób powiązanych z organizacjami uznanymi za terrorystyczne instytucje finansowe w Stanach Zjednoczonych mają obowiązek zamrażać.

Ministerstwo spraw zagranicznych Meksyku w wydanym oświadczeniu wyraziło chęć pilnego odbycia rozmów na wysokim szczeblu z przedstawicielami Departamentu Stanu. Resort oświadczył, że należy też rozwiązać problem napływania z USA do zorganizowanych grup przestępczych w Meksyku broni i pieniędzy.

Szef MSZ Meksyku Marcelo Ebrard zapewnił, że jego kraj podejmuje wysiłki w walce z kartelami. Dodał, że podstawą współpracy międzynarodowej jest wzajemny szacunek. Podkreślił, że Meksyk nie zgodzi się na naruszanie swej suwerenności.

Przed deklaracją Trumpa prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador oświadczył, że jego kraj nie zaakceptuje obcej interwencji przeciwko kartelom. - Nasze problemy zostaną rozwiązane przez Meksykanów. Nie chcemy żadnej ingerencji obcych państw - zaznaczył.

Na początku listopada po ataku na kobiety i dzieci z amerykańskiej społeczności mormonów w meksykańskim stanie Sonora, w którym zginęło dziewięć osób, prezydent Trump wzywał Meksyk do wydania wojny kartelom.

"Kartele stały się tak wielkie i potężne, że czasem potrzeba armii, by pokonać armię" - napisał na Twitterze, deklarując gotowość udzielenia Meksykowi wsparcia w starciu, które miałoby kartele "zmieść z powierzchni ziemi".

Prezydent Meksyku odrzucił ofertę Trumpa. - Jest ona sprzeczna z naszymi przekonaniami. Wojna to najgorsza rzecz - oświadczył.

Pytany przez dziennikarza Billa O'Reilly'ego czy Stany Zjednoczone uznają kartele narkotykowe z Meksyku za organizacje terrorystyczne, prezydent USA stwierdził: - Oczywiście.

- Pracowałem nad tym przez ostatnie 90 dni. Uznanie nie jest takie proste, to cały proces i jesteśmy w trakcie tego procesu - dodał Donald Trump.

Pozostało 84% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii