fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Byli prezydenci RP o przesłuchaniu tłumaczki: Groźba utraty wiarygodności dyplomacji

Fotorzepa, Waldemar Kompała
Złamanie zasady prawa i obowiązku tłumacza do zachowania pełnej tajemnicy przebiegu najważniejszych rozmów politycznych, narazi polską dyplomację na utratę wiarygodności w przyszłych kontaktach zagranicznych - piszą w liście otwartym byli prezydenci, premierzy, szefowie MSZ i MON o decyzji Prokuratury Krajowej w sprawie przesłuchania tłumaczki Magdy Fitas-Dukaczewskiej.

Z dużym niepokojem przyjmujemy decyzję Prokuratury Krajowej o przesłuchaniu tłumaczki Magdy Fitas-Dukaczewskiej na okoliczność tłumaczonej przez nią rozmowy premierów Polski i Rosji.

Magda Fitas-Dukaczewska, jako jedna z najlepszych polskich tłumaczek, uczestniczyła w rozmowach wielu polskich prezydentów, premierów, ministrów spraw zagranicznych i obrony narodowej, w tym także wielu z nas. Była więc dopuszczona (także przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Jarosława Kaczyńskiego) do największych tajemnic polskiej dyplomacji jako osoba nie tylko kompetentna, ale i w pełni zaufana.

Zamysł Prokuratury Krajowej uzyskania od niej informacji o przebiegu i treści choćby jednej rozmowy prowadzonej przez najwyższej rangi przedstawiciela państwa polskiego z jego zagranicznym odpowiednikiem będzie nie tylko złamaniem ważnej zasady zachowania przez tłumaczy pełnej tajemnicy rozmów politycznych. W naszym przekonaniu może stać się również groźnym precedensem na przyszłość. Złamanie zasady prawa i obowiązku tłumacza do zachowania pełnej tajemnicy przebiegu najważniejszych rozmów politycznych, narazi polską dyplomację na utratę wiarygodności w przyszłych kontaktach zagranicznych.

Apelujemy więc do obecnych władz państwa polskiego, a szczególnie do Premiera Mateusza Morawieckiego o powstrzymanie tego groźnego dla interesów Polski działania Prokuratury.

byli Prezydenci RP:

Lech Wałęsa

Aleksander Kwaśniewski

Bronisław Komorowski

byli Premierzy:

Jan Krzysztof Bielecki

Waldemar Pawlak

Hanna Suchocka

Włodzimierz Cimoszewicz

Jerzy Buzek

Leszek Miller

Marek Belka

Kazimierz Marcinkiewicz

Ewa Kopacz

byli Ministrowie Spraw Zagranicznych:

Andrzej Olechowski

Dariusz Rosati

Adam D. Rotfeld

Radosław Sikorski

Grzegorz Schetyna

byli Ministrowie Obrony Narodowej:

Janusz Onyszkiewicz

Zbigniew Wojciech Okoński

Stanisław Dobrzański

Bogdan Klich

Tomasz Siemoniak

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA