Średniozmineralizowana bez gazu – najlepsza

Zapotrzebowanie na codzienną ilość płynów różni się w zależności od diety, temperatury otoczenia, aktywności fizycznej, masy ciała, wieku i płci - mówi Aneta Łańcuchowska, dietetyk kliniczny, blogerka kulinarna.

Publikacja: 19.03.2020 21:09

Średniozmineralizowana bez gazu – najlepsza

Foto: materiały prasowe

Ile wody dziennie potrzebuje nasz organizm, by mógł prawidłowo funkcjonować?

Aneta Łańcuchowska: Zapotrzebowanie na codzienną ilość płynów różni się w zależności od diety, temperatury otoczenia, aktywności fizycznej, masy ciała, wieku i płci. Dlatego aby obliczyć, ile wody powinniśmy wypijać, należy pomnożyć 30 ml płynu przez liczbę kilogramów masy ciała. Oczywiście wraz ze wzrostem temperatury otoczenia i utratą płynów z potem wzrasta zapotrzebowanie na płyny. Najważniejsza jest jednak o każdej porze roku, oprócz ilości spożywanych płynów, regularność ich picia. Nie da się nawodnić na zapas.

Woda jest najważniejszym składnikiem naszego organizmu. Jakie spełnia funkcje?

Woda stanowi przeciętnie ponad 60 proc. masy ciała każdego z nas, co daje już pewne wyobrażenie o wadze funkcji, jakie spełnia w organizmie. Woda w naszym ciele jest odpowiedzialna za transport, rozpuszczanie i wchłanianie substancji odżywczych, których dostarczamy sobie wraz z pożywieniem, zapewnia prawidłowy przebieg procesów trawienia, usuwa toksyny, reguluje temperaturę ciała, umożliwia prawidłową ruchliwość stawów, uczestniczy w procesach przemiany materii, pełni też funkcje ochronne dla narządów wewnętrznych, mózgu i rdzenia kręgowego.

Na czym polega właściwe nawadnianie organizmu?

Organizm nie potrafi syntetyzować wody w wystarczającej ilości, tak abyśmy byli zwolnieni z obowiązku codziennego jej dostarczania, dlatego tak ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nas ciąży w zakresie odpowiedniej, ilościowej i jakościowej, podaży płynów. Wodę do naszego organizmu dostarczamy sobie nie tylko przez picie różnego rodzaju napojów, w tym wody mineralnej, soków warzywnych, soków owocowych, napojów mlecznych, ale również poprzez jedzenie stałych produktów spożywczych, wśród których prym wiodą warzywa i owoce. Nie powinno zatem nikogo przerażać zalecenie dietetyczne mówiące o tym, aby średnio spożywać około 2,5 litra płynów na dobę. Z pożywieniem stałym dostarczamy sobie już około 1 litra płynów, zatem napoje powinny stanowić średnio brakujące 1,5 litra płynów w trakcie dnia. Regularne popijanie małych ilości wody przez cały dzień jest z pewnością najzdrowszą metodą na uzupełnianie płynów.

Czy można przesadzić z piciem wody?

Ilość wody w organizmie dorosłego człowieka powinna równać się ilości płynów wydalonej z organizmu m.in. poprzez prawidłową pracę nerek, ale także oddychanie i pocenie się. Zarówno odwodnienie, jak i nadmierne nawodnienie nie służy organizmowi. Nadmierne nawodnienie przy prawidłowo funkcjonującym organizmie, a w szczególności prawidłowych procesach zachodzących w nerkach, występuje bardzo rzadko.

Ale już zawroty głowy, nudności, problemy z koncentracją, skurcze mięśni i zmęczenie mogą być sygnałem, że jesteśmy za słabo nawodnieni. Skutki odwodnienia mogą być jednak znacznie gorsze.

Zgadza się. Pierwszym z objawów świadczącym o tym, że nasz organizm nie otrzymał odpowiedniej ilości płynów, jest silne pragnienie połączone z suchością w ustach. Kolejne etapy, gdy okres niedoboru wody niebezpiecznie się przedłuża, mogą się objawiać sennością oraz odrętwieniem i mrowieniem nóg i rąk. Nie dopuszczając do drgawek i zaburzeń świadomości towarzyszących przedłużającemu się odwodnieniu, po prostu napijmy się wody.

Która woda jest najzdrowsza?

Najlepsza do codziennego spożycia dla osoby zdrowej jest woda średniozmineralizowana niegazowana. Woda niskozmineralizowana, nazywana źródlaną, nie uzupełnia pierwiastków, które tracimy wraz z potem, natomiast wysokozmineralizowana może zawierać ich zbyt dużo. Ostatnio do łask wraca kranówka, która obecnie dzięki modernizacji systemów uzdatniania wody w dużych miastach Polski spełnia wszystkie normy i regulacje Unii Europejskiej. Woda z kranu np. w Warszawie zawiera minerały takie jak wapń i magnez w ilości jednak jedynie ok. 250 mg/l, co sprawia, że nie powinna stanowić jedynego rodzaju wody, jaką przyjmujemy. W codziennej diecie lepsza też będzie woda niegazowana niż z gazem, ponieważ dwutlenek węgla w wodzie gazowanej działa rozkurczowo na ściany żołądka i może sztucznie hamować rzeczywiste pragnienie. Podkreślam jednak, że woda gazowana nie jest niezdrowa i jeżeli bardziej nam smakuje, możemy ją pić bez obaw. Co istotne, dwutlenek węgla ma działanie konserwujące, dlatego woda nim nasycona zachowa świeżość dłużej po otwarciu.

Co powinny wybierać osoby, które nie lubią smaku wody?

Wody smakowe wzbogacone o owoce, warzywa, przyprawy czy zioła lub też o mieszankę wszystkich tych składników stanowią świetną alternatywę dla „czystej" wody. Podczas mojej praktyki zawodowej często spotykam się z sytuacją, w której utrzymanie poziomu płynów w organizmie w przeważającej większości jedynie poprzez picie „zwykłej" wody stanowi dla moich pacjentów nie lada wyzwanie. Wielu ludzi po prostu nie przepada za jej smakiem. Wzbogacenie wody o smak owoców cytrusowych, warzyw czy ziół jest moją odpowiedzią na rozterki wszystkich tych, którzy poszukują napojów nawadniających, smacznych i dodatkowo stymulujących oraz wzmacniających procesy zachodzące w organizmie. Oczywiście wszystkie warzywa i owoce użyte w domowych wodach smakowych mogą, a nawet powinny, być zjedzone. W ten sposób nie tylko zadbamy o prawidłowe nawodnienie organizmu, ale również dostarczymy sobie cennych witamin i minerałów. Przestrzegam natomiast przed zastępowaniem wody słodzonymi napojami oraz wodami smakowymi z dodatkiem cukru. Są one kaloryczne i słabo nawadniają. Lepiej też zachować umiar w piciu soków owocowych. One również są bardzo słodkie, dlatego powinniśmy je pić jedynie dla smaku, a nie po to, by ugasić pragnienie. W kontekście prawidłowego nawadniania organizmu nie sposób nie wspomnieć o sokach warzywnych. Zawierają dużo mikroelementów oraz błonnika. Trzeba pamiętać, że zwykle zawierają też sporo soli, jednak np. w upalne dni, kiedy wraz z potem tracimy dużo minerałów, nie musimy się tym zbytnio przejmować, oczywiście jeśli nie mamy nadciśnienia.

Ile wody dziennie potrzebuje nasz organizm, by mógł prawidłowo funkcjonować?

Aneta Łańcuchowska: Zapotrzebowanie na codzienną ilość płynów różni się w zależności od diety, temperatury otoczenia, aktywności fizycznej, masy ciała, wieku i płci. Dlatego aby obliczyć, ile wody powinniśmy wypijać, należy pomnożyć 30 ml płynu przez liczbę kilogramów masy ciała. Oczywiście wraz ze wzrostem temperatury otoczenia i utratą płynów z potem wzrasta zapotrzebowanie na płyny. Najważniejsza jest jednak o każdej porze roku, oprócz ilości spożywanych płynów, regularność ich picia. Nie da się nawodnić na zapas.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekonomia
Witold M. Orłowski: Słodkie kłamstewka
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko