fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dobra osobiste

HFPC ws. nałożenia na dziennikarza TVP zakazu rozmów z mediami

Michał Olszański
Fotorzepa/ Darek Golik
Helsińska Fundacja Praw Człowiek wyraża zaniepokojenie w związku z doniesieniami medialnymi o nałożeniu na dziennikarza TVP – Michała Olszańskiego – zakazu rozmów z mediami po opublikowaniu jego krytycznej wypowiedzi na temat programu „Pytanie na śniadanie”, w którym wystąpił Jarosław Kaczyński.

Jak informuje HFPC - w świetle informacji zamieszczonych na portalu wirtualnemedia.pl wiadomo również, że może zostać zawieszony w prowadzeniu audycji telewizyjnej.

HFPC skierowała w tej sprawie list do Prezesa Telewizji Polskiej S.A. Jacka Kurskiego. Przypominamy w nim, że władze mediów publicznych mają obowiązek zagwarantować dziennikarzom możliwość wykonywania swojej pracy bez nacisków, kontroli oraz niepotrzebnej ingerencji w przekazywane treści (Manole i inni p. Mołdawii). Działania przełożonych względem Michała Olszańskiego stanowią poważną ingerencję w wolność słowa.

Do kwestii publicznej krytyki pracodawcy – nadawcy publicznego odniósł się Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku Wojtas Kaleta p. Polsce wskazując, że „obowiązek lojalności pracowników wobec pracodawcy nie może mieć jednakowej mocy wiążącej w odniesieniu do dziennikarzy, ponieważ istotą zawodu jest przekazywanie informacji i opinii". W kontekście wolności słowa w sferze stosunków pracy warto również odnotować, że orzecznictwo strasburskie rozróżnia krytykę pracodawcy polegającą na negatywnej ocenie funkcjonowania zakładu pracy od osobistego ataku, przyznając znacznie szerszy zakres ochrony pierwszej z wymienionych form krytyki (Sosinowska p. Polsce, De Diego Nafria p. Hiszpanii).

Źródło: HFPC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA