fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Potrzebna strategia działania

Uczestnicy debaty uważają, że obecnie w Polsce nie ma strategii surowcowej. Warto ją jednak określić i realizować, gdyż dzięki temu nasz kraj może odnieść wymierne korzyści
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Polska może odgrywać istotną rolę w globalnym sektorze wydobywczym. Wcześniej musi jednak powstać dobra polityka surowcowa.

Uczestnicy debaty pt. „Polityka surowcowa Polski", która odbyła się pod patronatem „Rzeczpospolitej", uznali za konieczne przeprowadzenie działań, które doprowadzą do jej zdefiniowania i wprowadzenia w życie. Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź, uważa, że opublikowana na początku listopada przez resort środowiska tzw. Biała Księga Ochrony Złóż Kopalin jest dokumentem zbyt ogólnikowym.

– Brakuje w niej myśli co dalej. Są określone złoża, które należy chronić, ale nie podano, jak je należy chronić – twierdzi Wirth. Jego zdaniem władztwo samorządów w zakresie złóż jest dziś takie samo, jak w przypadku dróg czy kanalizacji. Z tego powodu należy się zastanowić, jakie powinno ono być docelowo. Konieczne jest również określenie jakiejś formy rekompensaty dla samorządów z tego tytułu, że nie będą mogły władać terenem, na którym znajdują się złoża podlegające ewentualnej ochronie.

Konieczne zmiany

– Polskie regulac...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA