fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Debaty ekonomiczne

Korzyści muszą być widoczne

Michael Stephenson, dyrektor ds. naukowych i technologicznych Brytyjskiej Służby Geologicznej (BGS) mówił o trudnościach związanych z eksploatacją gazu z łupków
Rzeczpospolita
By powtórzyć amerykański sukces związany z gazem łupkowym, Europa musi zdobyć przychylność lokalnych społeczności – przekonywał w Karpaczu brytyjski ekspert Michael Stephenson.

Stephenson, dyrektor ds. naukowych i technologicznych Brytyjskiej Służby Geologicznej (BGS), zwrócił uwagę, że rządy wielu krajów widzą w jego wydobyciu dużą szansę na rozwój gospodarki i poprawę bezpieczeństwa energetycznego.

– Najbardziej intrygujące jest to, że Stany Zjednoczone zyskały samowystarczalność w dziedzinie dostaw gazu, chociaż jeszcze dekadę temu były jednym z największych na świecie importerów tego surowca. W 2035 r. aż połowę zużywanego w USA gazu może stanowić gaz z łupków. I co ważne, branża wykazuje olbrzymią zdolność do adaptacji do niskich cen na rynkach – stwierdził Brytyjczyk.

Wskazał też inne, pośrednie korzyści dla gospodarki USA: niższe koszty produkcji przemysłowej oraz wzrost zatrudnienia. W ciągu najbliższych 20 lat za Oceanem powstać ma aż 6 milionów nowych miejsc pracy związanych z wydobyciem gazu łupkowego.

Stephenson przekonywał, że Europa musi jednak wziąć pod uwagę nie tylko jasne, ale i ciemne strony nowej technologii. Trzy główne problemy to: zanieczyszczenie wód gruntowych, niekontrolowane emisje metanu do atmosfery oraz trzęsienia ziemi, pośrednio lub bezpośrednio wynikające ze szczelinowania hydraulicznego. Brytyjczyk powołał się na wyniki badań naukowych, z których wynika, że do atmosfery przedostaje się co najmniej 0,5 proc. gazu wypłukiwanego ze skał.

W związku z tym, że na Starym Kontynencie obowiązują dużo wyższe standardy ochrony środowiska, a zasoby gazu znajdują się często pod terenami gęsto zaludnionymi, powtórzenie amerykańskiego sukcesu będzie trudne. – Dość duże brytyjskie złoża leżą pod największymi miastami przemysłowymi – Sheffield, Manchesterem i Liverpoolem. Rząd chce te zasoby wykorzystać, ale poparcie wśród mieszkańców spada.

Najważniejsze według Stephensona będzie zdobycie właśnie tzw. społecznego przyzwolenia, a sukces zależy od spełnienia kilku warunków. Po pierwsze, konieczne jest zapewnienie „korzyści" okolicznym mieszkańcom. Drugim warunkiem jest zachowanie pełnej transparentności. – Ludzie muszą uzyskać szczegółową wiedzę o tym, jak dokonuje się wierceń i na ile są one bezpieczne – przekonywał Stephenson. Trzeci element to stworzenie wiarygodnych przepisów dotyczących kształtu instalacji i stosowanych procedur – stwierdził Stephenson.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA