fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane osobowe

Rodzice zmarłej dziewczynki mają prawo dostępu do jej Facebooka

123RF
Spadkobiercy mają prawo dostępu do konta zmarłej osoby na Facebooku - orzekł Federalny Trybunał Sprawiedliwości.

Spadkobiercy zmarłej osoby mają prawo dostępu do jej konta na Facebooku - zdecydował w czwartek (12.07.2018) Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe. Podczas ogłoszenia wyroku sąd argumentował, że skoro listy i pamiętniki są przekazywane spadkobiercom, to nie ma powodu inaczej traktować cyfrowej korespondencji.

Czytaj także: RODO na Facebooku – czym to może grozić

Sprawa dotyczyła konta 15-latki, która pod koniec 2012 roku zginęła wpadając pod wagon metra w Berlinie. Jej rodzice chcieli zalogować się do jej konta na Facebooku, aby sprawdzić, czy córka nie miała przypadkiem myśli samobójczych i czy nie padła ofiarą mobbingu. Jednak po jej śmierci Facebook (na wniosek przyjaciółek dziewczynki) przekształcił jej profil w status pośmiertny - „In memoriam". Status ten uniemożliwia m.in. czytanie osobistych informacji i czatów, pomimo iż rodzice dziewczynki posiadali hasło dostępu do konta.

Cyfrowy spadek

Amerykański koncern nie zezwolił rodzicom na dostęp do konta powołując się na tajemnicę korespondencji dziewczynki z jej przyjaciółmi. Teraz sąd ostatniej instancji zdecydował, że skoro dziewczynka zawarła z Facebookiem kontrakt użytkownika, to po jej śmierci jej spadkobiercy - w tym wypadku rodzice - stali się jego stroną.

Ważny precedens

W poprzednich instancjach sądy odmiennie interpretowały prawo rodziców. W 2015 roku berliński sąd pierwszej instancji przyznał rodzicom pełne prawo dostępu do konta dziewczynki, ale sąd drugiej instancji uchylił to orzeczenie i oddalił skargę matki. Teraz Federalny Trybunał Sprawiedliwości w ostatniej instancji przyznał jej jednak rację. Wyrok Trybunału w Karlsruhe może mieć tym samym zasadnicze znaczenie dla przyszłych spraw dotyczących praw osób zmarłych w internecie.

(dpa, AFP, Reuters)/gsz/J.K.

Źródło: DW
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA