fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Strefa Euro: Pierwsze oznaki poprawy w I kwartale 2021

Euro
AFP
Strefa euro powinna w I kwartale 2021 zanotować pierwsze oznaki ożywienia gospodarki, choć nowe ograniczenia np. w Niemczech i Holandii wskazują na trudną zimę — stwierdził komisarz UE ds. gospodarki, Paolo Gentiloni.

Po posiedzeniu ministrów finansów strefy euro powiedział, że 2020 był naprawdę ponurym rokiem, Komisja Europejska przewiduje, że gospodarka 19 krajów używających wspólnej waluty skurczy się o 7,8 proc. PKB, a w 2021 r. osiągnie wzrost o 4 proc.

Komisarz zauważył, że niektóre kraje tej strefy, zwłaszcza Niemcy i Holandia wprowadziły nowe ograniczenia, które krótkoterminowo zmniejszą popyt. — Panuje niepewność co do nachodzącej zimy. W sumie możemy oczekiwać pierwszych zielonych pędów ożywienia w I kwartale przyszłego roku, ale to w dalszym ciągu jest obarczone dużym ryzykiem — cytuje Reuter jego słowa z konferencji prasowej w Brukseli.

Gentiloni powiedział, że odbicie się w III kwartale było większe od początkowo zakładanego, ale perspektywy IV kwartału pogorszyły się, nawet jeśli gospodarczy wpływ drugiej fali lockdownów nie jest tak mocny jak przy pierwszej fali. Informacje o rychłym pojawieniu się szczepionek zwiększyły oczekiwania szybszego ożywienia -powiedział i dodał, że jeśli szczepionki będą dostępne dla wszystkich Europejczyków w przyszłym roku, to gospodarka mole wrócić szybciej od oczekiwań do poziomu sprzed pandemii.

Ministrowie finansów Eurogrupy postanowili, że ich polityki fiskalne powinny nadal wspierać gospodarkę w 2021 r. i zgodzili się, że powinny być konkretnie nacelowane i przejściowe.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA