fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nikłe szanse na zabezpieczenie kasy państwa

Na razie Polska nie jest w stanie osiągnąć deficytu, który powinna mieć w średnim okresie, czyli 1 proc. PKB – mówili uczestnicy dyskusji.
Rzeczpospolita/Agata Blok
Na drodze do zrównoważenia finansów kraju stoją ogromne koszty emerytur i brak długofalowego planowania.

– Zrównoważenie finansów to nie jest misja na rok czy dwa lata, ale na długi okres. Deficyt, choć ostatnio spada, to nadal jest jednym z wyższych w całej Unii Europejskiej, a Polska nigdy nie osiągnęła deficytu, który powinna realizować w średnim okresie, a więc na poziomie 1 proc. PKB. Ten cel niby zawsze jest obecny, jednak zawsze odsuwa się go na za trzy–cztery lata – mówił dr Marek Rozkrut, partner i główny ekonomista w EY.

Analizując aktualny stan systemu finansów publicznych, Leszek Skiba, wiceminister finansów, przyznał, że najważniejsze obecnie obciążenie to emerytury i renty, które odpowiadają za aż 31 proc. wydatków. Można z tego wywieść niepokojący wniosek, że w 1/3 państwo jest de facto zakładem emerytalnym. – To rzeczywistość, ale można nasz budżet w tej materii porównać do systemów innych krajów i nie jest to ewenement. Zresztą w każdej chwili można by podnieść składki emerytalne i zniwelować braki finansowe w ZUS, ale jak sądzę, nie jest to pom...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA